Od Prahy po Berlín s mladým Slovákom. Jakub Sýkora prináša nový pohľad na cestovanie

Príbehy

Chcel robiť výlety z Košíc, aby turistom ukázal krajinu. Vycestoval preto do Estónska, kde sa učil od skúsených podnikateľov zo spoločnosti Sidetrip. Zhoda okolností ho zaviala až do ich novej pobočky v Prahe. Jakub Sýkora je jedným z účastníkov nášho programu Erasmus pre mladých podnikateľov. Okrem toho, že počas výmeny zmenil svoj pôvodný biznis plán, vyskúšal si aj život v krajine, ktorá je svetovým lídrom v digitalizácii, kde si väčšina ľudí, ktorých stretol, nevie predstaviť, že by mala len jednu prácu.   


Z bodu A do bodu B so zážitkami

Bežný cestujúci si na cestovanie pravdepodobne vyberie najdostupnejšiu a zároveň najpohodlnejšiu formu dopravy, kde môže počúvať hudbu, čítať, pracovať alebo si pospať. Ak ho počas bežného cestovania nezastihne nečakaná príhoda, veľa zážitkov nenazbiera. Jakubov hosťovský podnikateľ – Sidetrip – dáva cestujúcim možnosť zbierať zážitky počas presunu z bodu A do bodu B. Z cesty sa stane celodenný výlet, počas ktorého cestujúci získa nezabudnuteľné autentické zážitky na niekoľkých zastávkach počas nej. Má tak možnosť spoznať miesta, ktoré by počas obyčajného presunu vlakom nevidel, a to od prírody až po architektonické skvosty. Počas výletu sa naučí veľa o histórii, kultúre i o miestnom obyvateľstve, a to všetko od lokálneho sprievodcu. Na konci vystúpi presne tam, kam mal pôvodne namierené. Takýto formát sa nazýva „One-Way Sightseeing Tour“. Jakub mohol sledovať aj priebeh tzv. bike trips, walking tours, ghosts tours či one day trips.

O ústretovej firemnej kultúre

Jakub podcenil marcové estónske počasie, preto sa úplne nemôže pochváliť pozitívnym prvým dojmom z krajiny. Sám ale hovorí, že od momentu, keď ho v jarnej bunde a snehovej metelici takmer odfúklo, sa začalo všetko zlepšovať. Vtedy by mu ani nenapadlo, že na konci sa práve vďaka dlhým slnečným večerom nebude chcieť vôbec vrátiť. „Ľudia v Estónsku majú veľa vlastných projektov. Kolegyňa mi povedala, že si ani nevie predstaviť, že by mala robiť len jednu prácu. Možno takí nie sú všetci, ale s takými som sa tam stretol. Na Slovensku na to nie sme zvyknutí,“ hovorí Jakub.

Trochu to pripisuje aj tomu, že je to veľmi digitalizovaná krajina a veľa vecí sa tam cez internet dá vyriešiť oveľa rýchlejšie. Tak majú ľudia oveľa viac času na iné aktivity. Priznáva, že jeho pohľad mohla skresliť aj uvoľnená firemná kultúra v Sidetripe: „Prvé, čo som v kancelárii videl, bol plagát s nápisom „Get sh*t done!“, všade boli tulivaky, na ktorých sa bežne robili pohovory. Nebola tam ani fixná pracovná doba, je tam úplne iná zamestnanecká mentalita. V práci boli všetci tak dlho, ako potrebovali a nikto sa na nič nesťažoval.“

Netreba to siliť, ale dôležité je pokračovať 

Na svoju šéfku spomína veľmi pozitívne, a to od momentu ako ho vysmiala a poslala kúpiť si poriadnu zimnú bundu až po posledný rozhovor. „Hneď na začiatku sme si ujasnili naše predstavy. Odporučila mi, aby som si spravil prieskum a zistil tvrdé dáta z oblasti turizmu, kde chcem so svojou firmou pôsobiť. Len tak som sa mohol vedieť rozhodnúť a zariaďovať veci ďalej,“ hovorí Jakub.

Celý čas mu bola nápomocná a podporovala ho v tom, aby na sebe ďalej pracoval. Nehovorila mu, aby čím skôr začal prevádzkovať svoj vlastný biznis, ale aby radšej zbieral skúsenosti, hromadil potrebné dáta a rozhodoval sa uvážene. Preto na chvíľu odložil svoje pôvodné plány a využil možnosť, ktorá sa mu naskytla u českých susedov.

Z Tallinna do Prahy

Sidetrip sa len tento rok rozhodol expandovať do východnej Európy. Preto bola výmena ideálnou zhodou pre mladého aj hosťovského podnikateľa. Jakub hovoril jazykom a k Čechám mal o čosi bližšie ako Estónci, preto im vedel byť nápomocný vo viacerých smeroch. Okrem toho, že pracuje na vlastnom projekte a školil nových sprievodcov, zisťoval aj ďalšie dáta od hotelov a hostelov či info ohľadom turizmu v okolí Bratislavy.

Dnes tam pracuje na budovaní značky a zvyšovaní povedomia o nej. Popri tom je tiež šoférom a sprievodcom v jednom z týchto autobusov. Oproti iným pražským kolegom má tú výhodu, že videl, ako to funguje v estónskej domácej firme, a preto vie systém ich práce jednoduchšie preniesť do Prahy. Vidina podobného cestovania s pridanou hodnotou nie je pre Košice nereálna, no Jakub hovorí, že teraz by ešte rád nazbieral skúsenosti vo svete a raz by ich rád priniesol domov. 

Chceš vycestovať na podobnú výmenu ako Jakub? Prečítaj si o ďalších mladých podnikateľoch alebo o našom programe Erasmus pre mladých podnikateľov a prihlás sa!

foto a video: archív Jakuba a sidetriptours.com