Kultúrne Košice rastú na európsku metropolu, teší sa Raši

(10.01.2013; www.webnoviny.sk; SITA)

Medzi najväčšie priority mesta patrí zriadenie leteckého spojenia Košíc s Londýnom a niektorým veľkým nemeckým mestom. Obnoviť by mali aj vozový park košického dopravného podniku.

KOŠICE 10. januára (WEBNOVINY) ‑ Pozitívna správa o Košiciach vo svetovej spravodajskej televízii CNN a v ďalších medzinárodných médiách, najväčšie investície do kultúrnej infraštruktúry v histórii Slovenska, odstránenie dlhé roky sa vlečúcich čiastkových problémov.

Takto charakterizoval na tlačovej besede primátor Richard Raši výsledky práce za minulý rok.

“Nielen vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 objavujú naše mesto zahraničné médiá, ale aj najvyšší predstavitelia Európskej únie a Slovenska. Z Košíc sme urobili najdynamickejšie sa rozvíjajúce mesto na Slovensku. Košice sa stávajú skutočnou európskou metropolou,” uviedol Raši.

Tento týždeň Košice neslávne preslávil zvláštny marketingový ťah, do ktorého bola zapojená manželka starostu Anna Gajová.

Košice čaká nová budúcnosť

Zdôraznil, že uplynulý rok bol v znamení príprav Košíc na prestížny titul EHMK 2013. Uviedol, že investícia do rekonštrukcie kultúrnej infraštruktúry aj napriek meškaniam v niektorých investičných projektoch štartuje novú budúcnosť mesta.

Kasárne/Kulturpark, Kunsthalle, ďalšie body kultúry ‑ SPOT´s, amfiteáter, mestské parky, Košický hrad, či Uličky remesiel podľa jeho slov ostanú na dlhé roky symbolom EHMK a do mesta prinesú nové možnosti.

Na titul EHMK boli naviazané čiastkové projekty, ktoré podporujú myšlienku transformácie mesta na kreatívne centrum strednej a východnej Európy.

Environmentálny občiansky projekt KESA, v rámci ktorého si môžu ľudia objednať a zasadiť svoj strom, pričom by ich malo byť vysadených 2013, priamo zapája obyvateľov do starostlivosti a trvalej udržateľnosti zelene v meste. K úspechom radí aj zbúranie vyše 30 rokov rozostaveného kongresového centra.

Z fondov získali poldruha milióna eur

K top úspechom mesta zaradil získanie ceny Meliny Mercouri, vďaka čomu mesto získalo z fondov EÚ 1,5 milióna eur. Mesto po takmer 40 rokoch začalo s prípravou nového územného plánu.

“V roku 2012 sme nestihli dokončenie niektorých investičných projektov EHMK, výraznejšie rozšírenie cyklotrás, komplexnú rekonštrukciu chodníkov či realizáciu nultého okruhu,” uviedol Raši.

Medzi priority Košíc v roku 2013 bude podľa Rašiho patriť desať zámerov. Mesto sa chce prezentovať ako atraktívna, moderná a kreatívna európska metropola, dokončiť investičné projekty v rámci EHMK a súbežne pripravovať model fungovania kultúrnych inštitúcií po roku 2013.

Chce prispieť k zriadeniu leteckého spojenia Košíc s Londýnom a niektorým veľkým nemeckým mestom. Začne sa obnova vozového parku košického dopravného podniku.

Vedenie chce predstaviť štúdiu revitalizácie bývalého Mlynského náhonu, z ktorého je dnes štvorprúdová cesta, či vizuály rekonštrukcie starého kúpaliska Červená hviezda a začiatok rekonštrukcie. Riešiť bude splácanie starých súdnych sporov a pokračovať bude v riešení problémov marginalizovaných skupín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>