One Day Jazz Festival po prvýkrát aj v Košiciach

Záujem o jazz v našej krajine neustále stúpa. Preto sa organizátori festivalu One Day Jazz Festival v spolupráci s Európskym hlavným mestom kultúry 2013 rozhodli, že sa festival po prvýkrát počas svojej existencie predstaví aj na východe Slovenska. V Košiciach vystúpia  26. februára o 19.00 v priestoroch Historickej radnice Frank McComb, Andrej Šeban band a jazzové trio Depart Refire.

Frank McComb 2 (800x533)

Mesto Košice sa momentálne pýši titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013. Tento rok je však pre Košice prelomový aj tým, že po prvýkrát sa tu uskutoční aj jedna zo série One Day Jazz Festivalu. Ten sa vo februári z jednodňovej akcie na chvíľu stane putovným festivalom. Všetci interpreti sa  predstavia nielen 27. 2. v bratislavskom Istropolise, ale aj o deň skôr v Košiciach v priestoroch Historickej radnice.

Najväčším lákadlom tohtoročného One Day Jazz Festivalu je jednoznačne božský americký hudobník a spevák Frank McComb, ktorý plynule hovorí rodným jazykom soulu, jazzu i bluesu. Jeho virtuózny spev a hra na klavíri z neho neurobili len nepostrádateľného a veľmi žiadaného multiinštrumentalistu, ale aj obľúbeného showmana na soulovej, jazzovej a R&B scéne. V priebehu svojej kariéry stihol spolupracovať s mnohými velikánmi jazzu. akými sú napríklad Prince, Chaka Khan, Teddy Pedergrass, Gerard Levert, Stewie Wonder, či Donny Hathaway, ku ktorého hlasu je najčastejšie prirovnávaný. Na albume A Tribute To The Masters vzdal hold hudobníkom, ktorí ho najviac ovplyvnili a inšpirovali, a to Chickovi Coreovi, Herbiemu Hancockovi, Ramseymu Lewisovi i Georgeovi Dukeovi. Ak milujete autentickú soul/jazz/R&B hudbu, potom si Franka McComba isto zamilujete.

Andrej Seban s kapelou (800x537)

Okrem Franka McComba sa v Košiciach predstaví aj jazzové trio Depart Refire, v ktorom si za biciu súpravu sadne Martin Valihora. Ten po 15-tich rokoch nahradil Jojo Mayera a stal sa súčasťou tria. Na One Day Jazz Festivale odohrá svoj neopakovateľný set aj gitarista Andrej Šeban so svojou omladenou kapelou plnou energie a muzikantskej vášne. Jeho koncerty sľubujú viacrozmerný, ba až pohlcujúci zážitok s priestorom pre hudobno-duševnú improvizáciu. U Andreja je známe, že každý jeden jeho koncert je jedinečný a presne taká bude aj ôsma séria One Day Jazz Festivalu.

One Day Jazz Festival je prestížny hudobný projekt, ktorý sa môže pochváliť už 5-ročnou tradíciou. Jeho cieľom je sprostredkovať a priblížiť kvalitný hudobný zážitok širokej verejnosti, a to prostredníctvom vystúpení tvorcov a interprétov svetovej, európskej i slovenskej jazzovej scény. Otcom a zároveň dušou celého festivalu je špičkový slovenský bubeník Martin Valihora, ktorý sa už roky snaží prehĺbiť vzťahy medzi domácou a zahraničnou jazzovou scénou a tiež zviditeľniť novátorské prístupy progresívnych mladých umelcov. Na One Day Jazz Festivale za uplynulé roky okrem iných vystúpili: George Duke, John McLaughlin,  Chaka Khan, Lee Ritenour, Anthony Jackson, Hiromi, Tower Of Power a iní.

Frank McComb 3 (760x800)

Vstupenky na One Day Jazz Festival si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal, na stránkach ticketportal.sk a priamo v Historickej radnici v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>