Otvárací ceremoniál EHMK oživí celé Košice

(korzar.sme.sk; 14/12/2012; sita ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)

Košice sa už o niekoľko týždňov stanú oficiálne spolu s francúzskym Marseille európskymi kultúrnymi metropolami roku 2013.

KOŠICE. Ako informoval vedúci sekcie tímu KošiceEurópske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Tomáš Čižmár, predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška spolu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom, primátorom Košíc Richardom Rašim a tímom neziskovej organizácie KošiceEurópske hlavné mesto kultúry 2013 ponúkli poslancom parlamentu malú kultúrnu pozvánku do Košíc.

Umeleckým programom sa o ňu postarali hudobníci z Cluster ensemble s hosťami.

Umelecký riaditeľ košického tímu organizátorov EHMK Vladimír Beskid zdôraznil, že koncepcia programovej štruktúry nie je postavená iba na jednorazových kultúrnych podujatiach v roku 2013.

Jej hlavným cieľom je naštartovať proces dlhodobého rozvoja a stimulujúcich podmienok pre kultúrnych operátorov v celom regióne, podporovať medzinárodné partnerstvá a tvorivé, perspektívne iniciatívy.

 

Dvojdňový happening

V tomto duchu sa ponesie aj otvárací ceremoniál EHMK 2013. Uskutoční sa počas víkendu 19. a 20. januára a bude poňatý ako jedinečný, dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto.

Program bude rozložený na viacerých miestach a scénach, od Štátneho divadla, cez Steel Arénu, pódium na Hlavnej ulici až po mnohé kluby a reštaurácie tak, aby si každý prišiel na svoje.

“Ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu, ktorá otvorí nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,” povedal Vladimír Beskid.

“Vďaka projektu EHMK sa Košice stali najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom na Slovensku. Budujeme modernú európsku metropolu, kde sa oplatí nielen žiť, pracovať a tvoriť, ale kam sa aj turistom oplatí prísť. Verím, že keď Košice objavuje celý svet, cestu k nám si na budúci rok nájde aj zvyšok Slovenska,” uviedol primátor Košíc Richard Raši.

Ako dodal, budúci rok je ideálnou príležitosťou spojiť poznávanie mesta a regiónu so zaujímavými, výnimočnými kultúrnymi zážitkami.

 

Vláda odklepla 60 miliónov

Na národný projekt KošiceEHMK 2013 schválila slovenská vláda v marci 2012 prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie v celkovej výške 60 miliónov eur. Sú určené na obnovu, rekonštrukciu, rozširovanie a modernizáciu stavebných objektov a na posilnenie vybavenosti verejných priestranstiev.

“Dvadsať investičných projektov prinesie pozitívnu zmenu v možnostiach realizácie kultúrnych podujatí. Na ich základe vzniknú tri inštitúcie nového typu, ktoré doposiaľ nemajú obdobu ani v meste, ani v regióne. Dúfame, že svojím významom sa zaradia medzi podobné trendové európske ustanovizne,” konštatoval riaditeľ tímu KošiceEHMK 2013 Ján Sudzina.

Ako spresnil, mali by sa nimi stať Kasárne/Kulturpark, ako miesto pre kreatívny priemysel a nové trendy v umení, Kunsthalle, ako výstavný priestor novej generácie, a Výmenníky projektu SPOTs, ako miesta pre rozvoj komunitného života a sociálneho umenia.

“Máme rozpracovaný rámcový plán pre kreatívny priemysel s výhľadom do roku 2020, do ktorého chceme zapojiť mesto, kraj a významných hráčov v celom regióne, počínajúc privátnym sektorom a končiac univerzitami,” uviedol Sudzina.

Podľa umeleckého riaditeľa n. o. Košice 2013 Vladimíra Beskida kultúrny a umelecký program roka 2013 bude silným impulzom pre Košice i región. Má ich nielen stimulovať, ale aj viesť k vytvoreniu komunikačnej siete minimálne stredoeurópskeho rozmeru.

Balík takmer 300 akcií od kľúčových, cez významné až po najpočetnejšie sprievodné, bude vytvárať širokospektrálny program. Okrem medzinárodnej, rozvojovej úrovne s európskou dimenziou, budú mať aj národný a lokálny kontext.

“Architektúru programu sme postavili na piatich prioritných líniách a tiež na spolupráci s našim partnerom Marseille – Provence. Koncentrujeme sa na súčasné umenie a významnú pozornosť venujeme prezentácii slovenského umenia v zahraničí,” konštatoval Beskid.

Medzi extra podujatia bude podľa neho patriť najmä program, koncentrovaný v nových pilotných inštitúciách Kasárňach/Kultruparku a v Kunsthalle.

Za také považuje pilotný projekt medzinárodnej prehliadky súčasného tanca Dni nového tanca/New Dance Day, Svetové dni novej hudby/ISCM World New Music Days, ktoré sa po prvýkrát vo svojej 90-ročnej histórii uskutočnia na Slovensku, trienále súčasného obrazu, vznik nových inscenácií či vystúpenie Tokijského metropolitného symfonického orchestra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>