230 dobrovoľníkov priložilo ruku k dielu

Mravčia práca počas Otváracieho ceremoniálu Košice EHMK 2013, ktorá bola často skrytá za pódiom či plátnom, ostala v rukách skupiny ľudí, čo prišli pomáhať bez toho, žeby za svoju prácu čakali odmenu. Študenti košických stredných a vysokých škôl a iní sa stali súčasťou veľkolepého projektu, aký Slovensko dosiaľ nezažilo. Do príprav kultúrnych podujatí sa hrnuli dobrovoľne – preto, lebo to tak chceli.

Dobrovolnici48 (640x410)

Funkcie si rozdelili týždeň pred otvorením

Organizovanie dobrovoľníkov nebolo až také náročné ako ich zháňanie. Nábor nových členov sme robili priebežne. Pri školeniach dobrovoľníkov sa študentom pridelili úlohy v zákulisí veľkolepého projektu.

„Týždeň pred spustením Otváracieho ceremoniálu sa zišli všetci naši členovia,“ hovorí vedúca koordinátorka Veronika Illésová.

„Na tomto stretnutí nechýbal Lumir Mati. Prezentovali sme náš program. Dobrovoľníkom sme pridelili jednotlivé funkcie a úlohy podľa ich záujmu a časových možností. Pomohli nám s inštalovaním diel, produkciou, propagovaním podujatia, sprevádzaním zahraničných umelcov a VIP hostí, uvádzaním v divadle a kine, asistovaním režisérom, produkčným a boli dôležitou súčasťou hlavnej otváracej show. Osobným kontaktom som vždy získala oveľa viac ľudí. Niektorí sa však prihlasovali aj sami.“

Študenti SPŠE pomáhali s prípravou priestorov Východoslovenskej galérie dva týždne pred Otváracím ceremoniálom aj počas vyučovacích hodín. Okrem iného dobrovoľníci nainštalovali dielo Kumulus od Élise Morin (Kumulus je modernou bájkou, v ktorej prebieha dialóg medzi rôznymi druhmi bežných priemyselných predmetov. Kumulus je metaforou, v ktorej sa plast mení na krištáľ a bežný kancelársky predmet sa ukazuje v noblesnom prevedení…), pomáhali s celofánmi na Technickej univerzite a celý projekt propagovali medzi Košičanmi a celým Slovenskom.

Dobrovolnici12 (640x426)

Dokopy 230

Študenti z bilingválnych košických gymnázií nemali problém so sprevádzaním zahraničných turistov po meste. Počas OC Košice EHMK 2013 pracovali všetci členovia dobrovoľníckej skupiny takmer nonstop.

„Spočiatku som čakala oveľa viac ťažkostí, ale spolu s druhým koordinátorom Martinom Danim sme to zvládli,“ priznáva V. Illésová.

„Verím, že pozitívne ohlasy našich dobrovoľníkov budú motiváciou pre ďalších záujemcov, ktorí sa k nám môžu kedykoľvek pridať. Máme však svoje stálice. Ďalší veľký projekt je naplánovaný v marci. Jakubiskove dni sa bez dobrovoľníkov určite nezaobídu,“ dodáva Illésová.

Čo na to dobrovoľníci?

Lucia Anderovská:

“Myslím si, že veci sa robia ľahšie, ak človek chce a nie musí. Na tento rok som sa dlho tešila, pretože Košice si titul EHMK zaslúžia a byť pri tom najdôležitejšom ceremoniáli bolo samozrejme dobrovoľné. Je pravda, že dnes ľudia všetko merajú v peniazoch a mnohí nechápu dobrovoľníctvo. Od piatku som bola v návštevnickom servise, no po skončení som sa snažila pomôcť, kde bolo treba (VSG, hudba v meste), pretože mi už nečinnosť nevoňala, keď som videla kolegov v akcii.”

Ľudmila Kostelníková:

“Musím skonštatovať, že tie dva dni boli zatiaľ asi tie najzáživnejšie, aké som v Košiciach zažila (nie som odtiaľ). Keďže architektúra je moja staronová vášeň, som vďačná za to, že som vďaka Raňajkám v meste mohla spoznať hlavného architekta Košických kasární/Kulturparku Irakli Estraviho alebo privítať Juraja Jakubiska. Toľko kaviarní a podnikov, ktoré sme za hudbou v meste pochodili v sobotu večer, som ešte neprešla za celý prvý semester, čo som v tomto meste. Za najväčšie plus pokladám to, že som spoznala veľa zaujímavých ľudí a získala iný pohľad na svet. Do numen/for use som dnes zobrala aj 12-ročného brata. Povedala som si totiž: Toto proste musí zažiť tiež. Neopakovateľný zážitok. Som rada, že som tohto bola, som aj budem súčasťou.”

Lenka Volčková:

“Môžem povedať, že som sa 5 dní hrala s lepiacimi páskami. Prv s Francúzkami na “kumuluse”, potom s Chorvátmi na TUKE v knižnici. Áno, miestami som už nadávala na tú zimu v kostole, ale vedela som, že to, čo robím, má zmysel, že to bude niečo úchvatné, na čo sa budú chodiť ľudia pozerať, budú si myslieť, aké je to krásne a niekomu naozaj pomôžem pri tvorbe jeho fantázie.”

Foto: Miroslav Vacula 

Dobrovolnici21 (640x406)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>