Avishai Cohen sa hudbou otvoril publiku

2013_7_22_avishai cohen quartet_mazal tov ´13_foto_david_hanko  (9) MAZAL TOV! vyvrcholil záverečným koncertom jedného z najlepších jazzových hudobníkov na svete Avishaia Cohena s kvartetom.

Druhý ročník otvorila umelecká riaditeľka  Jana Šargová, ktorá poďakovala spoluorganizátorom, sponzorom i EHMK – Košice 2013. „Na prípravách sa podieľalo mnoho ľudí,“ uviedol jeden zo spoluorganizátorov Juraj Karlík. Potom už slovo dostala hudba jazzového vizionára svetových rozmerov. Avishai Cohen vystúpil s novým kvartetom a špeciálnymi skladbami pre tento večer.

2013_7_22_avishai cohen quartet_mazal tov ´13_foto_david_hanko  (6)Koncert sa začal dynamicky a po prvých odohraných tónoch sa hviezda večera prihovorila k nadšenému publiku, ktorému venovala pomalšie skladby. Veľmi emotívne precítenie vyvolávalo u prítomných zimomriavky. Dlhé pasáže sa striedali s dynamickým  tempom čarovných zvukov Avishaiho kontrabasu a zvukovo silného saxofónu Eliho Degibriho. Svojmu nástroju je verný od 16-tich rokov. Dokonalá súhra s klavírom Nitaia Hershkovitsa  vykúzlila umenie štyroch hudobníkov. Neprehliadnuteľný nezostal ani hráč na bicie Ofri Nehemya,  najmladší, avšak rovnocenný partner kvarteta.  Aj ľudia, ktorí jazz neobľubujú, sa počas koncertu do tohto hudobného žánru zamilovali.  Izraelský hudobník Avishai Cohen sa predstavil nielen s kontrabasom, ale rozprúdil to i s basovou gitarou. Na pódiu bol bezprostredný i humorný. Dokonca si dovolil vsunúť aj krátku melódiu známeho Ružového pantera.

2013_7_22_avishai cohen quartet_mazal tov ´13_foto_david_hanko  (7)Kvarteto nespôsobovalo u divákov búrku, ale hurikán emócií. Publikum prestávalo tlieskať len preto, aby si mohlo vypočuť viac hudby. Ani po záverečnej skladbe ľudia nenechali odísť umelcov len tak. A. Cohen vypočul dav a vrátil sa. . „Ďakujem vám za vašu lásku,“ povedal publiku po dlhom potlesku. Nielenže zahral na kontrabase, ale tiež zaspieval žalm.

„Mám pocit, že týmto prídavkom komunikoval veľmi otvorene,“ vyjadril sa violončelista Jozef Lupták. Páčilo sa mu, že spevom  odhalil svoje pocity. „Sú to páni majstri a robia premyslenú muziku.“  Dodal, že práve tým  sa ho najviac vo vnútri dotkol.

Definitívny záver patril celému kvartetu, ktoré sa ešte raz pred obecenstvo vrátilo. „Uznávané kvarteto sme chceli pozvať  už dávno. Nie je to typická kapela, ktorá oslovuje len jazzových poslucháčov, ale aj širšie publikum,“ povedal na záver J. Karlík.

text, video: Veronika Cholewová

foto: Dávid Hanko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>