Biela noc prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše niekoľkými prvenstvami

Viacero prvenstiev a rekordov sa spája s Bielou nocou/Nuit Blanche 2013, ktorá sa už o niekoľko dní, 5. októbra 2013 o 19:00 hod., začne v Košiciach. Mesto bude žiť multižánrovým umením minimálne do druhej hodiny rannej, pričom umelci na svoje inštalácie použijú okrem iného 22-tisíc metrov špeciálne vyrobených nitiek, 30-tisíc papierových skladačiek origami, 500 metrov optických káblov,  3 000 živých kvetov, 4 000 kartónových roliek a 400 lampiónov. Pre návštevníkov je v rámci zbierky pre budúcoročnú Bielu noc pripravených 25-tisíc svietiacich bodiek. To všetko sa v štvorročnej histórii projektu v Košiciach dosiaľ neobjavilo.

IMG_9569Stovka umelcov z desiatich krajín a troch kontinentov pripraví v centre mesta unikátne inštalácie na rekordných 41 stanovištiach. Dramaturgička a kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková „namixovala“ pestrý program zo 16 žánrov výtvarného i hudobného umenia. Nebudú chýbať tvorivé dielne pre deti a po prvýkrát sa návštevníci môžu tešiť okrem vizuálnych diel aj na koncerty.  V Kasárňach/Kulturparku poteší priaznivcov ambient house music britská skupina The Orb a tých, ktorí sa budú chcieť zabávať až do rána, polnočná Afterparty so 14 dídžejmi.

„Všetky umelecké inštalácie si bude možné pozrieť tak ako doteraz, zadarmo. Vstupenky budú iba na hudobné podujatia. Niektoré akcie sa jednoducho nedajú robiť neobmedzene. Lístok na The Orb bude stáť 5 eur, na Afterparty 3 eurá, ale kto si kúpi lístok na The Orb, párty bude mať zadarmo. Novinkou bude aj silent disko, párty so slúchadlami na ušiach. Ľudia si to budú môcť vyskúšať od 19:00 do 23:00 v Auparku a od polnoci na spomínanej ´afterke´ v Kasárňach/Kulturparku,“ uviedla Z. Pacáková. Ako zdôraznila, vstupné pôjde na prípravu Bielej noci v roku 2014.

IMG_9567„Veľkou tohoročnou novinkou bude práve zaangažovanosť verejnosti na tom, aby podujatie tohto formátu v Košiciach zostalo, aj naďalej prinášalo svetovú umeleckú kvalitu a pritom zostalo bezplatné. V spolupráci s organizáciou Košice – Turizmus sme založili občianske združenie Biela noc a pripravili aj verejnú zbierku. Heslom kampane je Bodka pre Bielu noc, pretože za dobrovoľný príspevok dostane každý návštevník svietiacu bodku. Ľudia sa tak stanú patrónmi podujatia a ukážu, že sú ochotní sa za kvalitné umenie postaviť aj takouto formou,“ dodala.

Zbierka sa začne počas Bielej noci a svietiace bodky bude možné získať na siedmich infopointoch, vyznačených na sprievodnej mapke, ale aj u dobrovoľníkov so špeciálnymi zbernými škatuľami, ktorí sa budú pohybovať po trase. Podporiť Bielu noc však bude možné na špeciálnom účte až do septembra 2014, pričom verejnosť bude môcť stav konta priebežne sledovať a kontrolovať. „Chcem sa verejne poďakovať hlavným partnerom, ktorí nás finančne podporili už teraz – Francúzskemu inštitútu na Slovensku/Institut Français de Slovaquie, Francúzskej aliancii v Košiciach, Košickému samosprávnemu kraju, VSE/RWE Group a EU Japan Fest,“ pripomenula Z. Pacáková.

IMG_9601Medzi viacerými osobnosťami a hosťami, ktorí si nenechajú ujsť Bielu noc, bude aj generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky a. s. Thomas Jan Hejcman. „Skupina VSE/RWE osvetľuje košické noci už vyše 80 rokov. Preto sme, samozrejme, aj hrdým partnerom tohto unikátneho projektu, a to už druhýkrát. Verím, že Biela noc ako mega-úspešný projekt zároveň znamená nové svetlo nádeje pre rozkvet kultúry  v Košiciach aj celom východnom Slovensku,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej energetiky, a. s., Andrea Danihelová.

Podľa Z. Pacákovej si pozornosť svojou rozmanitosťou zaslúžia všetky inštalácie, ktoré v záujme návštevníkov koncentrovala do jednej „linky“. „Začína sa to pri Tabačke Kulturfabrik a končí v kasárňach na Kukučínovej. Iba malou odbočkou je Mestský park, kde sme sa vrátili po ročnej prestávke so zaujímavou vodno-svetelnou inštaláciou s názvom Drops/Kvapky z dielne košického štúdia ShowMedia a Košičana Braňa Bernára. Vznikla vďaka podpore VSE/RWE Group a určite by som ju odporúčala navštíviť, pretože patrí medzi vrcholné diela tohto ročníka,“ uviedla.

Medzi stovkou umelcov, ktorí vdýchnu život nočnému mestu, budú šiesti umelci z Francúzska a po prvýkrát tvorcovia z Austrálie a Japonska. Jedinečné diela predstavia aj tvorcovia z Anglicka, Česka, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska. „Nesmierne ma teší, že už po tretíkrát budeme môcť obdivovať krehké umenie Francúzky Elise Morin, ktorá sa predstaví monumentálnymi site specific inštaláciami nazvanými Golden Age a Ex-Vivo. Sú  vytvorené z 22 000 metrov zlatých nitiek, špeciálne utkaných pre nás v Lyone,“ povedala Z. Pacáková, pričom zdôraznila fakt, že umelkyňa uprednostnila Bielu noc v Košiciach pred Parížom. „Pre mňa je to veľké ocenenie, ktoré  sa udeje málokedy,“ vyznala sa.

IMG_9564Ocenením Pacákovej kurátorskej snahy prinášať súčasné umenie do mesta, ktoré ho pred pár rokmi takmer nepoznalo, je aj účasť Jamesa Tapscotta, mladého Austrálčana z Melbourne. Za možnosť prísť do Košíc sa zriekol svojho nie malého honoráru. „Pre Jamesa je to prvá návšteva Slovenska a už od minulého týždňa v Kasárňach/Kulturparku vytvára site specific svetelnú inštaláciu z optických káblov nazvanú Transference field,“ informovala kurátorka„Po prvýkrát bude v Košiciach vystavený aj holografický objekt s názvom Mol, renomovaného japonského umelca Ryoichi Kurokawu, ktorý patrí k špičke súčasného umenia. Ide o dielo technologicky a finančne veľmi náročné a predstaviť ho môžeme vďaka podpore EU Japan Fest,“ spresnila.

Obľúbený 3D mapping v inovatívnej forme predstaví v Košiciach Talian Luca Pulvirenti, profesor nových médií zo Sicílie. Svoje dielo nazval Landmarks of memory and signs/Pomníky pamäte a predvedie ho na zadnej fasáde historickej budovy Štátneho divadla. Ďalším netradičným dielom bude interaktívna svetelná stena Water Light Graffiti od francúzskeho umelca Antonina Fourneau. Návštevníci si na nej môžu vyskúšať divácky veľmi obľúbené interaktívne maľovanie vodou, ktorá spúšťa svetelné body.

„Vďaka tomuto projektu môže hocikto vytvoriť graffiti na stenu z LED diód pomocou jednoduchého rozprašovača, ktorý je navyše šetrný k životnému prostrediu. Použitie vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu, na kresbu svetlom, je magickým zážitkom bez ohľadu na vek či umelecké cítenie návštevníka,“ priblížila Z. Pacáková.

Rovnako po prvýkrát sa do tvorby inštalácií pre Bielu noc zapojí aj verejnosť, a to prostredníctvom tzv. participačného diela, ktoré ľudia vytvárajú spolu s umelkyňou Mademoiselle Maurice. Pripravuje inštaláciu na ktorej stvárnenie potrebuje vyše 30-tisíc papierových skladačiek origami a umiestni ju na stenu Katovho domu pri Miklušovej väznici. Na výrobe skladačiek sa v týchto dňoch podieľajú klienti domovov sociálnej starostlivosti a študenti škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ale zapojila sa aj široká verejnosť a pridalo sa vedenie mesta na čele s primátorom Košíc Richardom Rašim.

Aplikácia pre mobilné telefóny:

Biela noc Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=nuit.blanche
Biela noc iOS: https://itunes.apple.com/us/app/biela-noc/id567518074?mt=8

6 Reakcia na Biela noc prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše niekoľkými prvenstvami

  1. To kto Vám ju robil? Správy o štátnom rozpočte? Preboha… Za túto príšernosť aj niekomu platíte? Ufff…

  2. Košice 2013

    Môžete byť konkrétny, Čo nefunguje? http://www.kosice2013.sk/program/biela-nocnuit-blanche/

  3. Kde presne bude ???

  4. kde presne to bude ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>