Deti poslali do súťaže energetikov až 650 kreatívnych nápadov

Siedmy ročník tvorivej súťaže Energetika prekonal všetky doterajšie rekordy. V počte zapojených žiakov, škôl aj kreativite. Deti základných škôl z Košického a Prešovského kraja do spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) zaslali vyše 650 prác.

1. miesto (1. stupeň ZŠ) Paulínka Volková (ZŠ Gerlachov)

1. miesto (1. stupeň ZŠ) Paulínka Volková (ZŠ Gerlachov)

Pohľadnica

Deti I. stupňa ZŠ v rámci predpísanej témy vytvorili spolu 420 pohľadníc z výletu snov, na ktorý by sa chceli vybrať elektromobilom. Deti by podľa nich najradšej navštívili cudzie kraje, ale takisto naše hrady a zámky, išli do lesa na stanovačku. Niektorí si vysnený výlet spájajú aj s rodnou obcou, z ktorej zaslali svoje srdečné pozdravy. Tí s poriadnou dávkou fantázie by si trúfli na preskúmanie podmorského sveta, či vesmírnu expedíciu; elektroauto v týchto prípadoch zväčša poháňa solárna energia. Trojčlennú porotu, v ktorej bol aj Peter Sokol, vedúci marketingu z organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, najviac zaujala pohľadnica z Londýna, ktorej autorkou je Paulínka Volková zo ZŠ v Gerlachove (okres Bardejov).

1. miesto (2. stupeň ZŠ) Veronika Vozárová (ZŠ Mierová Strážske)

1. miesto (2. stupeň ZŠ) Veronika Vozárová (ZŠ Mierová Strážske)

Elektrospotrebič 22. storočia 

Starší spolužiaci z II. stupňa ZŠ mali vymyslieť elektrospotrebič budúcnosti a spropagovať ho prostredníctvom návrhu na bilbord. Pointou bolo vymyslieť buď takého pomocníka, aký v súčasnosti ešte neexistuje, alebo tým súčasným priradiť špeciálne vlastnosti, ktorými zatiaľ elektrospotrebiče nedisponujú. Jednou z podmienok bolo šetrenie elektrinou. „Deti si s otázkou, čo a ako by malo najviac šetriť energiu, a nielen elektrickú, poradili naozaj excelentne. Prevládali návrhy na spotrebič, ktorý okrem bežných, tzn. menej obľúbených domácich prác zvláda aj učenie a písanie domácich úloh,“ konkretizovala vedúca útvaru Komunikácia a hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová. To všetko dokáže napríklad taký robot LMDS, ktorý poháňa výlučne láska a pozitívna atmosféra v domácnosti. Ak sa na seba členovia rodiny hnevajú, jednoducho nefunguje. Za elektrospotrebič, ktorý zároveň urovnáva rodinné vzťahy a nahrádza takmer všetky elektrospotrebiče domácnosti, hodnotiaca porota odmenila autorku Veroniku Vozárovú zo ZŠ Mierová v Strážskom udelením 1. miesta.

Výsledky

I. stupeň ZŠ 

 1. miesto Paulínka Volková (ZŠ Gerlachov)
 2. miesto Kristína Sotáková (ZŠ Záborského v Pozdišovciach)
 3. miesto Viktória Marinčáková (ZŠ s MŠ Rakovec nad Ondavou)

II. stupeň ZŠ 

 1. miesto Veronika Vozárová (ZŠ Mierová Strážske)
 2. miesto Michaela Senteliková (ZŠ Nám. L. Novomeského Košice)
 3. miesto Viktória Jančárová (ZŠ Mierová Strážske)

30 finalistov zároveň súťažilo o finančné šeky pre svoje školy v rámci zábavno-vedomostného dopoludnia:

I. stupeň

 1. miesto (670 eur) ZŠ Bernolákova Košice
 2. miesto (500 eur) ZŠ Juh Vranov nad Topľou
 3. miesto (330 eur) ZŠ sv. J. Krstiteľa Spišské Vlachy

II. stupeň 

 1. miesto (670 eur) ZŠ Nám. L. Novomeského Košice
 2. miesto (500 eur) ZŠ s MŠ Tušická Nová Ves
 3. miesto (330 eur) ZŠ Mierová Strážske

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>