Divadlo Thália zrekonštruovali, v prvom predstavení si zahrá aj Viki Ráková

(pluska.sk; 09/03/2013; TASR, kg/Pluska.sk ; Zaradenie: Regióny)

Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry priniesol ďalšie ovocie v podobe zrekonštruovaného Divadla Thália. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov bude sprevádzať premiéra hry Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata.

Profesionálne divadlo maďarskej národnej menšiny žijúcej na Slovensku Divadlo Thália, predstaví svoje zrekonštruované priestory 14. marca.

 Slávnostne otvorenie budovy sa muselo odložiť pre čakanie na kolaudačný list, ktorý divadlo ešte nemá. Uviedol to na tlačovej konferencii riaditeľ divadla József Czajlik.

 Obnova budovy divadla na Mojmírovej ulici bola súčasťou investičných projektov Európske hlavné mesto kultúry 2013, realizovaných Košickým samosprávnym krajom. Náklady na rekonštrukciu predstavovali 501-tisíc eur.

 Výsledkom je zlepšenie komfortu pre divákov aj hercov. Okrem obnovy fasády pribudla napríklad nová konferenčná miestnosť, šatne a malé múzeum histórie divadelníctva.

 Premiérová hra Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata, nemeckého autora Petra Weissa má aj svoje odôvodnenie.

 “Divadlo Thália sa rozhodlo uviesť hru o francúzskej revolúcii aj z dôvodu, že v roku 2013 popri Košiciach je Marseille Európskym hlavným mestom kultúry,” vysvetlil Czajlik, ktorý je zároveň aj režisérom predstavenia.

 Hra je predstavovaná pod skráteným názvom Marat/Sade.

 V úlohe kontroverzného markíza de Sade, autora kníh na pomedzí pornografie a filozofie, podľa ktorého je pomenovaný sadizmus, sa predstaví hosťujúci maďarský herec József Jámbor. V ďalších úlohách sa objavia Szilárd Petrik a Viki Ráková.

 Divadlo Thália je druhým profesionálnym divadlom maďarskej národnostnej menšiny žijúcej na Slovensku. Jeho vznik bol podnietený faktom, že komárňanský súbor Jókaiho divadla nestíhal so svojimi predstaveniami plne uspokojovať kultúrne nároky občanov maďarskej národnosti.

 Ako samotné divadlo začala Thália činnosť v roku 1990, odvtedy odohrá ročne približne 150 predstavení nielen na Slovensku, ale hosťuje na divadelných doskách i v zahraničí, najmä v Maďarku.

 Informácie priniesol portál divadlo.euforion.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>