Dláždenie zelene

(Trend; 50/2012,51/2012; 20/12/2012; s.: 23; Dušan Karolyi ; Zaradenie: EKONOMIKA)

Otázniky okolo skrášľovania hlavného mesta kultúry nevyvoláva len zvyšovanie životného komfortu miestnej smotánky. Ale aj zazeleňovanie parkov betónom. Rekonštrukcia a revitalizácia takýchto plôch je jeden z dvadsiatky investičných projektov EHMK 2013. Desaťmiliónovú injekciu do parkov na Moyzesovej, Komenského ulici a Mestského parku komentovala viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová tak, že ide vôbec o najvyššiu investíciu do zelene na Slovensku.

Lenže podľa košického občianskeho aktivistu Karola Labaša je to skôr investícia do betónu a dlažby, práve na úkor zelene. Tvrdí, že miera necitlivých zásahov do prirodzeného prostredia v parkoch bola prehnaná. ,,Akoby išlo v prvom rade o čo najväčšie prečerpanie európskych peňazí. Pretože oveľa viac sa dá prečerpať stavebnými úpravami než zeleňou.”

Najokatejší úbytok zelene vidieť pri starej športovej hale na Moyzesovej. K. Labaš to vníma z estetického aj funkčného hľadiska ako niečo otrasné. A dodáva, že aj pri primitívnych znalostiach je zrejmé, že korene stromov pracujú a dlažbu v tesnej blízkosti stromov čoskoro nadvihnú a zdeformujú.

TREND sa na košickom magistráte zaujímal o pomer zelene k ostatným plochám v parkoch pred revitalizáciou a po nej. Hovorkyňa Martina Urik Viktorínová odpovedala, že toto určiť nevedia. Priznala, že v parkoch pribudli spevnené plochy, no žiadna nie je samoúčelná, ale plní konkrétnu funkciu (cyklochodník, námestie pre kultúrne podujatia). No keďže mesto nekladie dôraz na frekvenciu kultúrnych podujatí na novej dlažbe, kultúrny rozmer parkov sa tým javí, akoby bol len nepodstatnou nutnosťou.

(C) 2012 TREND Holding, spol. s r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>