Do Brazílie sa prenesieme cez filmové plátno

brazil_KE_plagatA3-page-001Už len niekoľko dní nás delí od otvorenia poslednej časti festivalu brazílskeho filmu Brazil Visual. Ten sa po Bratislave a Spišskej Novej Vsi uskutoční od 23. 10. – 27. 10. v Košiciach. Cieľom organizátorov je prostredníctvom jedinečnej prehliadky kinematografie vzdať hold ako tvorcom hodnotných diel, tak i samotnému portugalskému jazyku. Zároveň chcú priblížiť slovenskému publiku súčasnú brazílsku kultúru, reálie, spoločensko-politickú situáciu a každodenný život tamojšieho obyvateľstva.

Sme veľmi radi, že sa nám podarilo spolu s kinom Úsmev zorganizovať festival ešte tento rok. Pre Košice je to kultúrne významný rok, keďže mesto sa pýši titulom Európske hlavné mesto kultúry. Teší nás, že môžeme vďaka všetkým partnerom byť s festivalom Brazil Visual súčasťou tejto rozmanitej mozaiky,” povedala riaditeľka Portugalského inštitútu v Bratislave Silvia Severíniová.

Košice, ktoré sa hrdia výnimočným titulom na poli kultúry, uvítali možnosť  byť   jedným z troch slovenských miest, kde sa koná nové a nevšedné podujatie  – BRASIL VISUAL. Festival totiž prináša našim občanom možnosť spoznať filmovú tvorbu brazílskych autorov a cez ňu vnímať  život a kultúru pre nás tak vzdialenej, exotickej a atraktívnej krajiny, akou je Brazília,“ uviedla Andrea Horváthová, vedúca referátu marketingu, kultúry  a styku so zahraničím  Mesta Košice.

Podujatie je adresované mladým ľuďom, študentom, ale aj milovníkom Brazílie, portugalského jazyka a filmového umenia. Na jednej platforme, a to kultúrnej, sa prostredníctvom neho stretávajú dve odlišné etniká. Podporu mu u nás poskytlo veľvyslanectvo Brazílskej federatívnej republiky, ktorého mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa J. E. Susan KLEEBANK spoločnú cezhraničnú iniciatívu hodnotí takto: „Pre veľvyslanectvo a našu krajinu je takéto podujatie dôležité, pretože propaguje našu kultúru, vo viacerých aspektoch odlišnú od tej vašej.  V kinematografii krajín sa zrkadlia rozdielne historické, sociálne, politické a ekonomické vplyvy.  Festival poskytuje možnosti obojstranného poznávania sa a pochopenia.“

 Kvalitu filmov, ktoré sa počas festivalu predstavujú slovenskému divákovi pritom zaručuje i fakt, že je zaradený  do celosvetovej siete filmových festivalov Circuito Brazil Visual. Slovensko je tak dejiskom jedinečného podujatia svojho druhu po krajinách ako Austrália, Luxembursko, Španielsko, či Portugalsko. Nezabudnuteľný kinematografický zážitok si pritom už mohli vychutnať diváci v Bratislave a Spišskej Novej Vsi.

Festival Brazil Visual potvrdzuje, že kultúra národov nepozná hraníc. V dnešnej dobe internetizácie a technických výdobytkov je veľmi dobré, keď si človek nájde čas na umenie. Prostredníctvom neho sa môže preniesť do úplne iného sveta, ako sa to vďaka festivalovým filmom stalo aj nám. S istotou môžeme obaja povedať, že Brazília je naozaj rozmanitá krajina plná extrémov, ale aj vskutku kvalitnej tvorby,“ zhodli sa na záver jeho krstní rodičia – režisérka Iveta Grófová a herec Ady Hajdu.

Viac informácii o programe nájdete na: www.brasil.sk/fbf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>