Do košickej Kunsthalle mieri Britský expres

(teraz.sk; 13/11/2013; TASR ; Zaradenie: Regióny)

Ako dnes novinárov informoval umelecký riaditeľ EHMK 2013 a kurátor výstavy Vladimír Beskid, ide predovšetkým o zobrazenie novodobých popových ikon a celebrít.

 

Košice 13. novembra (TASR) – Výstavný projekt British Express/Britský expres, jeden z kľúčových a posledných projektov EHMK v tomto roku, prináša vzorku súčasného vizuálneho umenia v podobe diel 25 autorov a prezentuje vplyv silnej pop-artovej lekcie a osobnosti Andyho Warhola na súčasnú britskú výtvarnú scénu v niekoľkých rovinách.

 

Ako dnes novinárov informoval umelecký riaditeľ EHMK 2013 a kurátor výstavy Vladimír Beskid, ide predovšetkým o zobrazenie novodobých popových ikon a celebrít, vykreslenie komerčného mestského prostredia a konzumu, ale aj ironický, či kritický pohľad na túto sféru, či konceptuálne prístupy.

 

“Výstava tak dáva unikátnu možnosť nielen Košičanom, ale celej slovenskej verejnosti, zoznámiť sa priamo so silnou vizuálnou scénou na Britských ostrovoch, prináša celý rad špičkových mien z medzinárodnej scény a zároveň nás zoznamuje aj s významnou zberateľskou rolou takej inštitúcie ako je British Council,” povedal Beskid.

 

Doplnil, že všetky vystavené sú zo zbierkového fondu British Council v Londýne, kde majú k dispozícii takmer 9000 exponátov. “Osobne som bol v ich depozite a spoločne sme vyberali vhodné diela,” vysvetlil Beskid s tým, že poslanie tejto obsiahlej zbierky je predstaviť súčasné britské umenie vo svete. “Tomu zodpovedali aj náklady na túto výstavu, keď sme museli uhradiť len prepravu a poistenie exponátov,” spresnil.

 

Široká verejnosť sa tak môže od 14. novembra 2013 do 26. januára 2014 v Kunsthalle/Hale umenia Košice zoznámiť so súčasným, vo svete vysoko hodnoteným britským umením, ktoré je charakterizované rôznorodosťou foriem vytvorených diel a uvoľnenosťou autorských prístupov, no rovnako spochybňujúcim predsudky a búrajúcim hranice v ľudskom chápaní umenia a kultúry. Je to výber z realizácií pracujúcich s médiami fotografie, videom či priestorovými inštaláciami.

 

Sprievodnou akciou Britského expresu je vystúpenie DJ MY NU LENG z anglického Bristolu za podpory Slovákov DJ Stroon a DJ Inso v Kasárňach/Kulturparku v ten istý deň od 21.00 h.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>