Dobrovoľníkov si každý váži, sú skvelí pomocníci

Počas Leta v parku sa stretávajú dobrovoľníci aj so známymi osobnosťami hudobného sveta.

Počas Leta v parku zažili dobrovoľníci veľa zábavy, koncertov a stretnutí so známymi kapelami.

Dobrovoľníci sú od vzniku Košice 2013 neoddeliteľnou súčasťou takmer každého podujatia. Bez ich pomoci by sa mnohé akcie neuskutočnili. V roku 2014 ich čaká oveľa viac. Nie práce, ale popri nej sa budú aj vzdelávať.

Pomáhajú s prípravami, s organizovaním podujatí,  v zákulisí, ale i priamo na mieste diania, stávajú sa aj súčasťou programu. „Vo svojich radoch máme už 450 zaregistrovaných dobrovoľníkov,“  povedala Veronika Illésová, koordinátorka  dobrovoľníkov Košice 2013. Ako dodala, v skutočnosti ich je oveľa viac. Číslo predstavuje len oficiálne registrovaných ľudí cez formulár na webovej stránke Košice 2013. V skupine na facebooku majú až 670 členov (dobrovoľne za Košice). Najviac dobrovoľníkov pokope sa stretlo minulý rok na Otváracom ceremoniáli EHMK – Košice 2013. ,,Pomáhalo nám naraz až 230.”

977912_595600093797807_152894263_o

Francúzsky výtvarník Olivierov Grossetete postavil monumenty z kartónu s pomocou naších dobrovoľníkov (festival Use The City).

Veková štruktúra dobrovoľníkov je 15 – 65 rokov. Zaujímavosťou je, že sú medzi nimi aj babičky a dedkovia, ktorí sú už na dôchodku. Snažia sa tak čas vyplniť kreatívne, a to aj vďaka EHMK – Košice 2013. Stali sa súčasťou tvorby kultúrného mesta v jeho rozkvete. Počas Leta v parku boli zodpovední za údržbu areálu alebo robili dohľad na výstavách. Dôchodcovia sa nehlásia do dobrovoľníckej skupiny cez internet, ale zväčša prichádzajú osobne.

,,Milo nás prekvapilo, keď sa nám prišla sama prihlásiť seniorka Mária Verčimáková,” spomenula si koordinátorka na prvú osobne prihlásenú seniorku. K dobrovoľníkom sa počas roku EHMK pridali aj tí, ktorí stratili prácu a boli nezamestnaní.
Počas roka obsadzovali dobrovoľníci rôzne pozície: kultúrny mediátor, asistent produkcie, administratívny pracovník, atď. Sprostredkovali výklad umeleckých diel, poskytovali informačný servis, organizačnú pomoc, zabezpečovali predaj a kontrolu vstupeniek.

Otvorenie Kasarni

Nechýbali ani pri otvorení Kasární/Kulturparku.

,,Niektorým sme poskytli možnosť uplatniť svoje schopnosti v písaní článkov a fotografovaní z podujatí počas Leta v parku.” Nadobudnuté skúsenosti s praxou sa stali pre nich prospešné v ich ďalšom vzdelávaní. ,,Veľa našich spolupracovníkov si neskôr žiada referencie do práce či k štúdiu,” dodala V. Illésová.

Zúčastnili sa na množstve podujatí zdarma a naučili sa nové veci.  „Je to pre nich zábava a príležitosť zoznámiť sa s ľuďmi.” Okrem EHMK spolupracovali s mestom na Imagináciach, Dňoch baníkov, Envirofilme aj akcii s Andy Warholom. „Za ten čas sa medzi nimi vytvorili priateľské skupiny a hlásia sa na akcie spolu.”

166087_669700559721773_1116939282_n

Skupinka pomocníkov počas Bielej noci.

Na záver roku 2013 a po Záverečnom ceremoniáli EHMK – Košice 2013 sa na ich počesť usporiadala after párty. Rovnaké poďakovanie si vyslúžili tiež po Lete v parku, Bielej noci, kde získali certifikát. Pri otváracom ceremoniáli ich “pasoval” sám primátor Košíc R. Raši. Všetci si týchto skvelých ľudí vážia. Rok 2014 chce priniesť dobrovoľníkom ešte viac. ,,Chceme to rozšíriť o vzdelávanie, kde sa budú môcť nielen realizovať, ale získať aj praktické skúsenosti,” prezradila V. Illésová. Je potrebné sledovať výzvy na našej webovej stránke a facebooku.

Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>