Európske mesto kultúry

(Košický večer; 11/2013; 15/03/2013; s.: 17; LÓRANT KULÍK ; Zaradenie: hobby)

Na Košice v roku 2013 nezabudla ani Slovenská pošta. Pri príležitosti Európskeho mesta kultúry vydala poštovú známku spolu s pamätným listom a obálkou prvého dňa vydania.

Košice sú v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry. Na túto významnú udalosť nezabudla ani Slovenská pošta. Pri tejto príležitosti vydala v januári poštovú známku, pamätný list a obálku. Nosným námetom je “20. výročie vzniku SR: Košiceeurópske hlavné mesto kultúry 2013“. Do predaja sa dostala vo forme tlačového listu s 8 známkami a 8 kupónmi. Na známke je vyobrazená Bratislava, ktorá pozvoľna prechádza do siluety Košíc. Známka by nebola úplná bez kupónu, ktorý autori venovali Košiciam. Je na ňom dobre viditeľná silueta Dómu sv. Alžbety, lemovaná stužkou v mestských farbách. Obálka prvého dňa vydania je graficky perfektne prepracovaná, graficky spája Dóm sv. Martina a Dóm sv. Alžbety. Jubilejná pečiatka stvárňuje erb mesta Košice. Pre filatelistov sú to jedinečné relikvie, ktoré nemôžu chýbať do žiadnej zbierky. Slovenská pošty vydala ku známke aj pamätný list, na ktorom tiež dominujú Košice. Autorom výtvarného návrhu známky a jubilejnej pečiatky je akademický maliar Peter Augustovič. Autorom oceľorytiny obálky je Jozef Česla. Aby ponuka bola kompletná, tak ku známkam je k dispozícii aj pamätný list vo formáte A5. Hlavným motívom pamätného listu je Dóm sv. Alžbety. Nájdeme na ňom nalepenú známku s odtlačkom príležitostnej poštovej pečiatky. Tieto filatelistické materiály spolu so striebornou pamätnou mincou a sadou zviditeľňujú Košice nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>