Imaginácie oživia Košice, Prešov a Levoču

Jeden z kľúčových projektov EHMK: plenérové, multižánrové predstavenie Imaginácie, ktoré využívajú aj prvky cirkusu, divadla a akrobacie, si získalo v uplynulých rokoch tisíce divákov v Košiciach a Prešove. Tento rok si atmosféru Imaginácií vychutnajú aj v ďalšom meste Pentapolitany – v Levoči. Pripravených je šesť vystúpení od 13. do 20. júna. Vďaka mystickému príbehu ožijú parky a námestia „novým cirkusom“.

imaginacie_ke_78

Témou tohtoročných Imaginácií bude Stvorenie svet(l)a. Uvidíte vzdušnú a silovú akrobaciu, scénický tanec, choduliarov, ohnivé meče, výpravné kostýmy a masky, povrazochodca, videoprojekciu, tieňové divadlo – a to ešte zďaleka nie je všetko.

„Imaginácie sú jedinečný a mimoriadne náročný projekt, na ktorý treba obrovskú dávku odvahy a spoluprácu mnohých partnerov. Profesionálne divadlá a umelci uvádzajú produkcie „nového cirkusu“ ako pouličné predstavenie na festivaloch alebo sa niektoré z prvkov objavia v karnevalových sprievodoch. Imaginácie sú na rozdiel od nich výnimočné tým, že ide o kompaktné veľké predstavenie so stovkou účinkujúcich z rôznych krajín , ktoré sa dotvára spoločne a kde sa diváci presúvajú spolu s príbehom,“ hovorí organizátorka a režisérka Ľuba Blaškovičová zo Staromestského divadla Košice.

Aj tento rok budú pre každé mesto postavené rozdielne scény a príbehy budú mierne upravené, keďže každé z miest má svoje špecifiká. V Košickom parku chcú umelci ukázať jeho nové priestory. „Hlavným atribútom bude voda, ktorá bude súčasťou príbehu. V tomto krásne zrekonštruovanom košickom parku využijeme jazierko, novú fontánu, ale aj multifunkčné ihrisko, mostík i ďalšie jeho priestory,“ odhaľuje niekoľko detailov Ľ. Blaškovičová, ktorá si tému vzniku svet(l)a šetrila špeciálne pre rok 2013. V Prešove sa Imaginácie vrátia opäť na Hlavnú ulicu, keďže vzhľadom k minuloročnému úspechu predstavenia v metropole Šariša, práve tam sa zmestí najviac divákov. „Aj v Levoči ideme s našim príbehom na námestie. Scénosled, obrazy aj účinkujúci umelci sa prispôsobia inému hraciemu priestoru. Rozohráme park, evanjelický kostol aj starú mestskú radnicu. Bude to pekné oživenie historických priestorov,“ pozýva na šesť júnových predstavení autorka.

Slovná hračka Stvorenie svet(l)a sľubuje prepojenie svetla a boj o jeho existenciu s príbehom vzniku sveta. Organizačne a finančne náročný projekt Imaginácie si vďaka Východoslovenskej energetike a ďalším partnerom, vychutnajú diváci aj po vizuálnej stránke: 13. – 15. júna v Košiciach, 17. júna v Levoči a 19. – 20. júna v Prešove. Každé predstavenie sa začína o 21.00 a vstup je bezplatný.

imaginacie 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>