Mládež v pohybe sa dala do pohybu

Študijné pobyty v zahraničí, pracovné príležitosti v Európskej únii a bohatý sprievodný program čakajú na návštevníkov podujatia Mládež v pohybe. Uskutoční sa od 3. do 5. októbra v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach. Program je iniciatívou Európskej únie, ktorého cieľom je podporiť mobilitu mladých ľudí, zvyšovanie ich možností uplatnenia na trhu práce a skvalitňovanie ich vzdelania.

DSC_0324

Podujatie je určené najmä pre ľudí od 15 do 30 rokov. Spolu 12 organizácií bude ponúkať pracovné a študijné príležitosti a programy v celej Európskej únii. Sú medzi nimi také organizácie, ako Slovenský inštitút mládeže Iuventa, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Centrum voľného času Košice, EUROPE DIRECT Košice, EURES – Európsky portál pre pracovnú mobilitu, Eurodesk Slovensko, SAIA Slovenská akademická informačná agentúra, ESN – Študentská sieť Erazmus, Generálne riaditeľstvo pre tlmočenie, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Francúzska aliancia Košice či Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu.

„Eurodesk predstavuje európsku informačnú sieť, ktorej úlohou je poskytovať informácie a rady, týkajúce sa mladých ľudí a všetkých tých, ktorí s nimi pracujú. Priamo na podujatí budú mať návštevníci možnosť porozprávať sa so zahraničnými dobrovoľníkmi, hosťujúcimi na Slovensku, o možnostiach Európskej dobrovoľníckej služby,“ vysvetlila dôvody účasti Izabela Széplaki z košickej pobočky Eurodesku.

DSC_0323

Podobne sa k akcii postavila aj Slovenská akademická informačná agentúra SAIA. Jej výkonná riaditeľka Katarína Košťálová uviedla, že agentúra sa už viac ako 23 rokov venuje študijným a výskumným pobytom študentov, vysokoškolských učiteľov a výskumníkov, a teda ciele stanovené Iniciatívou EK Mládež v pohybe sú neoddeliteľnou súčasťou ich každodennej práce. „Našou snahou je poskytnúť čo najväčšiemu počtu záujemcov o vzdelávacie a výskumné pobyty v zahraničí, ale aj na Slovensku informácie o existujúcich možnostiach a vo viacerých prípadoch poskytujeme v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR aj štipendiá na tieto pobyty,“ povedala.

Okrem ponuky vystavovateľov sa návštevníci môžu tešiť na rozhovory s eurokomisárom Marošom Šefčovičom či slovenskými ambasádormi pre Európsky rok občanov 2013 Samuelom Abrahámom a Katarínou Brychtovou, ako aj generálnym riaditeľom EK pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Janon Truszczyńskim.

Podujatie Mládež v pohybe sa prvýkrát uskutočnilo v roku 2010, odvtedy navštívilo už vyše 60 európskych miest. Na Slovensko zavítalo už v minulosti, jeho organizátori ho napríklad pripravili na známom hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne v minulom roku.

Iniciatíva Európskej únie Mládež v pohybe sa spája s programami, zameranými na oblasť vzdelávania a zamestnanosti mladých ľudí v Európe. Je súčasťou stratégie Európskej únie zvyšovať zručnosti a zamestnanosť v Európe.

DSC_0322

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>