Jazzový vizionár svetových rozmerov vystúpi na festivale MAZAL TOV!

Avishai predstaví svoje nové kvarteto, s ktorým uvedie hudbu z vlastnej minulosti, aktuálne skladby, ale aj nové kompozície, ktoré napísal špeciálne pre tento projekt.

Na klavíri ho bude doprevádzať mladý talent Nitai Hershkovits, ktorý bol jeho hudobným partnerom aj na poslednom albume – Duende (EMI/Blue Note, 2012). Na bicích Ofri Nehemya, len 19-ročný hudobník z Izraela. Vedľa Avishaia sa objavuje aj ďalšie veľké meno – Eli Degibri, saxofonista, skladateľ a band líder, ktorý sa za uplynulých 16 rokov stal jednou z vedúcich osobností svetovej jazzovej scény.

5(c) lucille Reyboz - seven seas_small„Jazzový vizionár svetových rozmerov“ (Down Beat), kontrabasista, skladateľ a spevák Avishai Cohen sa na svetovej hudobnej scéne preslávil hraním s Chickom Coreom (1997-2003; Origin, Chick Corea New Trio). Corea, ktorý bol Cohenovým učiteľom, spoluhráčom i priateľom v jednej osobe, ho označil za „veľkého skladateľa“ a „geniálneho hudobníka“ a podporoval ho na jeho vlastnej ceste. Na tu nastúpil v roku 2003 založením Avishai Cohen Trio a nahrávacej spoločnosti Razdaz Recordz. V súčasnosti má na konte 13 mimoriadne úspešných albumov. Zostavu muzikantov, ktorí s ním hrávajú, pravidelne rozširuje a obmieňa, vďaka čomu prináša zakaždým novú, originálnu hudbu. Jeho hudobný rukopis je fúziou klasického jazzu, orientálnej a latinskoamerickej hudby, ktorej dáva osobitú pečať lyrizmu. V roku 2005 sa po dvanástich plodných rokoch strávených v New Yorku vrátil do rodného Izraela a táto voľba sa odzkadlila aj v jeho hudobnom jazyku. Obklopil sa mladými talentovanými izraelskými hudobníkmi, s ktorými nahral svoje posledné albumy (Aurora, Seven Seas, Duende). Avishai pravidelne účinkuje na prestížnych jazzových festivaloch, v najlepších hudobných kluboch, hral dokonca aj na „klasických“ hudobných pódiách s London Philharmonic Orchestra a Israel Philharmonic Orchestra. Koncerty sú stredobodom jeho hudobného sveta. Má úžasnú, priam magickú schopnosť zaujať široký záber poslucháčov – od jazzových fanúšikov až po tých, ktorí tento žáner nevyhľadávajú.

Deghibri-244x162Saxofonista Eli Degibri pochádza z Izraela. Už ako 16-ročný profesionálne hrával na domácej hudobnej scéne a zaradil sa medzi popredných izraelských hudobníkov. V r. 1997 dostal štipendium na Berklee College of  Music v Bostone, po roku získal štipedium na prestížny Thelonious Monk Institute of Jazz Performance, kde študoval u jazzovch velikánov (Ron Carter, Benny Golson, Jimmy Heath, Clark Terry). Vzápätí ho oslovil Herbie Hancock, spolupracoval s ním dva a pol roka. V r. 2002 sa presťahoval do New Yorku, kde založil vlastné kvinteto (Kurt Rosenwinkel, Aaron Goldberg, Ben Street, Jeff Ballard). V tom istom roku sa pripojil ku kapele legendárneho Ala Fostera, odvtedy je stálym členom Al Foster Quartet. V r. 2003 vydal debutový album a bol menovaný za ambasádora Israel Cultural Excellence Foundation. V 2008 založil Eli Degibri Trio (Gary Versace, Obed Calvaire), s ktorým vydal svoj v poradí štvrtý album Live at Louis 649. Hráva aj vo formácii Degibri-Penman-Hoenig Trio. Pre svoj piaty album Israeli Song dal dokopy jazzové legendy Rona Cartera, Ala Fostera a Brada Mehldaua. Eli Degibri sa za 16 rokov svojej kariéry zaradil do svetovej jazzovej špičky.

 

Nitai-240x180Nitai Hershkovits – 24-ročný klavirista a skladateľ s neuveriteľne silným a osobitým štýlom. Má za sebou početné spolupráce so známymi izraelskými a americkými jazzovými aj rockovými hudobníkmi (napr. Vanessa Rubin, Gilad Abro, Katherin Farmer, Greg Tardy, Mark Guiliana, Daniel Freedman, Yuval Cohen, Daniel Zamir, Zohar Fresco, Efraim Shamir atď). S hudbou začal pomerne neskoro (14-ročný hrou na klarinete, 15-ročný na klavíri), mal však vynikajúcich učiteľov (John Bostock, Amit Golan, Yuval Cohen, klasickú hudbu študoval u známeho izraelského skladateľa a pedagóga Menahema Weisenberga a Amira Pedorovitsa). Získal niekoľko prestížnych štipendií, ktoré mu umožnili štúdium na Jerusalem Rubin Academy of Music. Nitai účinkoval v mnohých jazzových kluboch a na známom Red Sea Jazz Festivale, absolvoval turné v Juž. Amerike, Európe a Austrálii. V duu s Avishaiom Cohenom nahrali album Duende (EMI/Blue Note, máj 2012). Nitai sa k Avishaiovi pripojil aj na pódiu – nielen v aktuálnom kvartete, ale aj v projekte „Avishai Cohen with Strings“.

 

Ofri-foto-244x137Ofri Nehemya začal hrať na bicie v útlom detstve. Počas stredoškolského štúdia hral v big bande a mnohých ďalších formáciách, často po boku etablovaných jazzových hudobníkov (Aaron Goldberg, Reuben Rogers, Eli Degibri, Amos Hoffman, Daniel Zamir, Ofer Ganor, Amit Friedman, Omri Mor a ďalší). V lete 2011 absolvoval workshop na Berklee College of Music v Bostone pod vedením Terri Lyne Carringtonovej and Ralpha Peterssona a získal štvorročné štipendium. Ofri je tiež držiteľom štipendia Keren Sharet v Izraeli na roky 2004-2013. Napriek svojmu mladému veku už účinkoval na špičkových festivaloch (Red Sea Jazz Festival, Jerusalem Jazz Festival, Madrid Jazz Festival a mnohých ďalších).

 

Viac informácií: www.mazaltov.sk

Vstupenky v sieti Ticketportal – http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=18328

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>