Juku Araikawu kopú sídliskové múzy

Juka Araikawa pricestovala do Košíc až z Japonska. Len preto, aby vytvorila umenie. Nenechala sa však zlákať historickým centrom mesta. Podmanili si ju panelákové sídliska, ktorým venovala aj svoju tvorbu.

Juka_autor_Veronika Cholewová (5)Projekt K.A.I.R. s Japonskom spolupracuje už dlhšie. „Začiatkom roka sme do Japonska poslali slovenského umelca Erika Šilleho, oni nám na oplátku poslali japonskú umelkyňu, ktorú sme si vybrali z niekoľkých kandidátov. Juka nás zaujala svojím štýlom maľby a námetmi z každodenného života, ktoré si vyberá,” uviedla manažérka projektu Adéla Foldynová.

Z obrazov umelkyne “dýcha“ jemnosť, precíznosť, čistota a jednoduchosť. Okrem maľby vytvára tiež inštalácie. Najviac sa v jej tvorbe odrážajú  miesta, ktoré navštevuje. „Ovplyvnili ma najmä panelákové sídliská, príroda a veľa miest v meste.“ Juka býva momentálne na košickom sídlisku Terasa. Toto miesto sa stalo počas rezidenčného pobytu jej domovom a rodiskom jej múz.

V Košiciach ju prekvapil veľký priestor, pretože v Tokyu je ho nedostatok. Ako nám prezradila A. Foldynová práve to je dôvodom, že umelkyňa si na svoju výstavu vybrala veľké priestory na Strojárenskej. Tri obrazy zostávajú rozmermi malé, ale veľké umeleckou hodnotou, ktorú v Košiciach Juke zanecháva. Počas rezidenčného pobytu vytvorila aj inštaláciu, ktorá zobrazuje panelák.

Juka Araikawa žije striedavo medzi Japonskom a San Franciscom. Po odchode z Košíc sa jej život vraj veľmi nezmení. Naďalej sa bude celé dni venovať umeniu. „Doma ma čaká môj manžel, pes a tri mačky,“ povedala s úsmevom. Manželovi vraj neprekážalo, že odišla na druhý koniec sveta. Tešil sa s ňou. V Košiciach navštívila mnoho miest, vďaka ktorým k nej “zavítala múza“. „Je to zaujímavá myšlienka cestovať do inej krajiny, k inej kultúre a za ten čas tvoriť.”

„Pohľad zahraničných umelcov na Košice je iný ako miestnych.  Plánujeme ešte ďalšiu rezidenciu Japonca u nás  a dúfame, že sa to podarí aj opačne,“ uzavrela A. Foldynová.

Výstavu si môžete pozrieť na Strojárenskej 3 do 30. mája.

 text a foto: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>