Komiksový Šlabikár Pentapolitany oslovuje deti i dospelých

V Kasárňach/Kulturparku v pavilóne PAPA v sobotu rozvoniavala literatúra. Milovníci kníh si pochutnali na prezentácii publikácie EHMK – Košice 2013. O Šlabikári Pentapolitany prišiel hovoriť spisovateľ Erik Jakub Groch, ktorý prerozprával históriu pútavou rozprávkovou formou.

Vonku začal zdobiť zem sneh a vo vnútri sa začínala prezentácia Šlabikára Pentapolitany. Prítomných hrial teplý čaj, ale aj pohľad na naozaj peknú knihu. Ilustračne zaujímavú publikáciu prispôsobili aktuálnym trendom. Ak by ste čakali nudný šlabikár, prekvapilo by vás usporiadanie obrázkov, pripomínajúce komiks.

„Chcel som vytvoriť niečo zaujímavé,“ povedal autor E. J. Groch. Myslí si, že 11 príbehov je dobre čitateľných. Pre neho samotného je kniha zaujímavá tým, že pri jej písaní si uvedomil niektoré historické fakty. „Pochybujem napríklad o Urbanovi,“ rozprával o jednej z legiend vo svojom diele. „Urban bol zvonár a správca cintorína, historicky preukázateľná osobnosť.“ V šlabikári nájdete jeho dominantný príbeh. „Mám ale pochybnosti o Urbanovej veži,“ vysvetlil, že možno bola pomenovaná len ľuďmi a sv. Urban sa ujal ako patrón vinárov.

Spisovateľ dodal, že písanie knihy bolo pre neho zaujímavým experimentom v stieraní hraníc medzi históriou. „V knižnici som strávil asi 10 mesiacov študovaním histórie piatich miest.“ Napriek tomu, že jen v nej toľko histórie, je písaná jednoduchým jazykom a určená deťom od 4 do 8 rokov. Počas besedy z nej čítal aj 8-ročný chlapec, ktorému vôbec nechýbala odvaha. Prítomných si získal cez Príbeh môjho otca.

Autor dal do knihy aj smutné témy. „Mnohé sú zachytené len fragmentálne,“ vysvetlil. Šlabikár zachytáva históriu piatich kráľovských miest. Nájdete v nej Legendu o žobrákovi, Príbeh môjho otca, Legendu o Sabine a iné. „Naším cieľom bolo deti trochu vystrašiť, rozplakať. To je kritériom dobrej knihy,“ dodal, že keď sa pri čítaní smeje alebo plače, keď sa s ním niečo deje, vtedy považuje knihu za dobrú.

Text a foto: Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>