Košice budú súčasťou jedného z najstarších hudobných podujatí

1385069_545513725517086_1300878160_nBudúci týždeň sa Košice premenia na centrum súčasnej vážnej hudby. Festival ISCM World New Music Days 2013 oslávi 90 rokov v priestoroch Domu umenia, Kasární/Kulturparku a v Kunsthalle/Hale umenia Košice. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na niekoľko výnimočných koncertov.

ISCM World New Music Days alebo Svetové dni novej hudby ISCM vznikli v roku 1923, rok po tom, ako bola v Salzburgu založená Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu. Medzi zakladateľov spoločnosti patrili Arnold Schönberg a Anton Webern, významné osobnosti hudby 20. storočia. Zaujímavosťou je, že medzi zakladajúce krajiny patrilo v tom čase aj Československo. Festival teda píše v roku 2013 už svoj 90. ročník, čím sa zaraďuje medzi najstaršie hudobné podujatia na svete (fungoval pravidelne len s malými nútenými prestávkami počas vojen). Pre tohtoročný začiatok si organizátori vybrali Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

Súčasná hudba zaznie v interpretácii detí, ktoré festival otvoria v Dome umenia v Košiciach (4. 11.). Bude to vraj neopakovateľný zážitok. Prvý večer uzatvorí vystúpenie súboru Quasars Ensemble, ktorý sa od svojho založenia v roku 2008 rýchlo vyprofiloval na jeden z najaktívnejších a najznámejších slovenských súborov. Teleso vystúpi ako rezidenčný súbor v Kasárňach/Kulturparku.

Košice sú prvým mestom, v ktorom sa festival začína. “Je to historický počin,” povedal Ivan Šiller, umelecký riaditeľ festivalu. “Očakávame, že do Košíc kvôli festivalu pricestuje veľa ľudí.” Európske hlavné mesto kultúry 2013 si vybrali aj pre jeho umelecky orientované vedenie, ktoré má k hudbe veľmi blízko. “Podarilo sa to vďaka EHMK. Pomohli nám nielen finančne, ale aj ľudsky.”

Predstaví sa aj výnimočné české sláčikové Fama Quartet a slovenská interpretačná špička – klaviristka Daniela Varínska a akordeonista Peter Katina. Večer bude pokračovať originálnym spojením dvoch súborov súčasnej hudby – slovenského VENI ensemble a maďarského THReNSeMBle pod taktovkou skladateľa a dirigenta Balázsa Horvátha.

Streda bude v znamení klavíra a študentskej dravosti. Klavírne duo Nory a Mikiho Škutovcov ponúkne v Dome umenia okrem iného aj zvukovo a technicky úchvatné dielo holandského umelca Petra Adriaansza, ktoré využíva “nástroj” E-bow (elektronický sláčik) známy zo skladieb rockových kapiel. Študentský súbor VENI ACADEMY pod vedením dirigenta Mariána Lejavu uvedie strhujúcu tvorbu Louisa Andriessena, Martina Burlasa a slovenské premiéry skladateľov Krešimira Seletkovića a Alexisa Porfiriadisa. Nočný recitál belgického klaviristu Daana Vandewalle priblíži diela významných skladateľov hudby 20. a 21. storočia. Oba koncerty sa uskutočnia v Kunstahalle/Hale umenia Košice.

Počas záverečného festivalového dňa (7. 11.) dostane priestor Milan Paľa – špičkový huslista a violista známy pre svoju vášeň a originálne podanie hudby. Na jeho koncerte v Kasárňach/Kulturparku zaujmú diela napísané pre ozvučené husle a elektroniku. Rok 2013 je rokom Igora Stravinského. Na záverečnom koncerte zaznie jeho prelomové dielo z roku 1913, Svätenie jari v podaní Štátnej filharmónie Košice a dirigenta Mariána Lejavu.

Festival, ktorý sa koná pod záštitou ministra kultúry Mareka Maďariča, pokračuje v Bratislave a vo Viedni. Bude na ňom prezentovaná hudba 153 skladateľov z 56 krajín sveta, zaznie 20 svetových a niekoľko desiatok slovenských premiér. Hosťami budú umelci z celého sveta.

Ako prvý festival vážnej hudby na Slovensku ponúka ISCM World New Music Days aj bezplatnú aplikáciu pre smartfóny, ktorá obsahuje kompletné informácie o podujatí. Vstupenky na festival sú v predpredaji v sieťach Ticketportal a Tixy. Na mimoriadny koncert festivalu “Contrary Motion”, detský koncert “Portréty” a koncert študentov konzervatória “Conservatory Ensemble” je vstup voľný. Prvý môžete zažiť už dnes. Dóm sv. Alžbety rozozvučí večer svetoznámy klavirista.

Viac o programe festivalu nájdete na našich stránkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>