Krajiny Európskej únie si dnes pripomínajú Deň Európy

(Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 09/05/2013;  Jana Verešová; Zaradenie: z domova)

Jana Graňáková, redaktorka: “Krajiny Európskej únie  si dnes pripomínajú Deň Európy. Slovensko nie je výnimkou. Regionálne európske informačné centrá pripravili pri tejto príležitosti program v 13 slovenských mestách. Hlavné oslavy boli v Košiciach, Európskom hlavnom meste kultúry 2013. Cieľom tohto dňa je informovať občanov o inštitúciách Európskej únie a ich práci, možnostiach ktoré únia ponúka.”

 

Jana Verešová, redaktorka: “Deň Európy. Takýto prívlastok získal 9. máj v roku 1985 na summite v Miláne. Oslavovať sa začalo o rok neskôr. Podľa riaditeľa Regionálneho európskeho informačného centra Europa Direct v Banskej Bystrici Petra Pisára je tento dátum spomienkou na Schumannovu deklaráciu. Bol to návrh spolupráce v Európe, ktorý mal zabrániť vojnám medzi európskymi národmi.”

 

Peter Pisár, riaditeľ Regionálneho európskeho informačného centra Europa Direct v Banskej Bystrici: “V roku 1950 Robert Schumann, ako francúzsky minister zahraničných vecí, inicioval vznik tzv. programu politickej spolupráce Európskej únie. Odvtedy sa začalo formovať Európske spoločenstvo.”

 

Jana Verešová, redaktorka: “Európska únia má momentálne 27 členských štátov. Slovensko sem patrí od roku 2004.”

 

Peter Pisár, riaditeľ Regionálneho európskeho informačného centra Europa Direct v Banskej Bystrici: “Aj dnešným dňom by sme si mali naozaj pripomenúť to, čo únia nám v podstate dáva, či už v oblasti hospodárskej spolupráce, mobility, výmeny pracovných síl, kapitálu, bezpečnosti.”

 

Jana Verešová, redaktorka: “V Banskej Bystrici sa na oslavách Dňa Európy zúčastnil primátor Peter Gogola, ktorý rozdával ženám žlté ruže. Tieto kvety majú predstavovať hviezdy na vlajke EÚ.”

 

Peter Gogola, primátor Banskej Bystrici: “Vstup Slovenska do Európskej únie je vnímaný dá sa povedať nejednoznačne. Pretože mnohí, ktorí očakávali len výhody a vyššiu životnú úroveň vnímajú to, že sme sa stali členom spolku, ktorý tak ako každá rodina má aj šťastné aj tie menej šťastné dni. Súčasná ekonomická situácia v eurozóne nie je práve ružová, ale to je práve o tom, že súdržnosť a životaschopnosť tohto spojenia štátov sa ukazuje v situácii, kedy treba spoločne znášať problémy a hľadať riešenia.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>