Hlavná ulica roztočí tisíc tanečníkov

To tu ešte nebolo. Najtypickejší kruhový tanec – karička z východného Slovenska ožije vďaka stredoškolákom na školských dvoroch. Virtuálna karička sa bude šíriť ako 80-sekundový virál.  Starostovská, syrová, rybacia, študentská, orientálna, havajská i s ďalšími „príchuťami“. Taká bude karička, ktorú 26. júna o 17:00 zatancuje na košickej Hlavnej ulici takmer tisíc ľudí.

„Vyjdi von a zdieľaj radosť nielen na diaľku cez sociálne siete, ale zblízka –  v kole, s kamarátmi, kolegami, priateľmi. Pokúsme sa vytvoriť slovenský rekord v počte tancujúcich kruhov. Chceme  ukázať, že sila tradičných tancov môže mať v modernom meste podobu krásneho zážitku. Prinášame radosť z pohybu, aby sa mladí dotýkali viac medzi sebou, ako klávesnice počítača,“  pozýva do tanca organizátorka a riaditeľka agentúry Communication House Katarína Eva Čániová.  Podujatie  pripravuje s folklórnym súborom Železiar a výrobcom syra Karička – Syrárňou Bel Michalovce.

Tancujúce mesto

Na košickej dopravnej priemyslovke karička prilákala desiatky študentov. „Je to zážitok!  Aj keď sú niektoré časti trochu náročné, sme radi, že nám ponúkli takúto príležitosť  Nie som folkloristka, ale budem si tento moment pamätať,“ zhodujú sa tí, ktorí tanec trénujú aj dvakrát do týždňa pod vedením učiteľov školy.

Karičku zatancujú aj klienti Únie nevidiacich a slabozrakých z Košíc. „Je to pre nás výzva. Zrak síce nepomáha pri zvládaní krokov,  ale  sluch a cit pre hudbu pomôže kruhový tanec zvládnuť,“ teší sa zo svojich tanečníkov vedúca krajského strediska únie v Košiciach Marcela Vitkovičová,

Nepotrebujete kroje. Počas podujatia bude na Hlavnej ulici škola tanca. Tanečníci zo Železiara naučia základné kroky, aby sa o 17.00 mohla pridať verejnosť. Tanečníkom rozdajú organizátori na pamiatku farebné stuhy priateľstva, ktoré spolu merajú takmer 2 kilometre (1 875 metrov).

Cassovia Folk Fest

„Očakávame, že takéto hromadné tancovanie karičky prinesie ďalšiu iskru do folkórneho života v Košiciach. Počas 32. ročníka festivalu Cassovia Folk Fest nás navštívi súbor Siepakat z Fínska, ktorý po desiatkach rokov predstaví tradičnú kultúru zo severu Európy,  a možno sa pridá aj do našich kruhov. Predstavia sa aj ďalšie súbory a skupiny.  Už samozrejmosťou je jarmok remesiel a jeho sprievodné programy pri Urbanovej veži,“  hovorí Vladimír Urban, umelecký vedúci FS Železiar.

Sprievodnou akciou Tancujúceho mesta bude výstava medovníkov od Márie Molčányiovej a Martiny Rogozinskej. Spolu s ďalšími slovenskými  medovnikármi  povedú aj tvorivé dielne pre deti.

Akciu podporuje výrobca syra Karička Syráreň Bel Slovensko a partneri Koľajové a dopravné stavby, Metrový textil Anjel, Kosit. Reklamným partnerom je Hi-Reklama. Mediálnymi partnermi sú RO SSN v  Košiciach, časopis Torty od mamy a internetové rádio JankoHrasko.sk  Viac informácií nájdete na www.tancujucemesto.sk. Záštitu nad podujatím prevzali primátor Košíc Richard Raši, poslanec NR SR Igor Hraško, predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

Ľudovému  tancu  fandia  starostovia z Regionálneho združenia obcí Hornád, zamestnanci Syrárne Bel Slovensko a Ryba Košice, orientálne tanečnice,  klienti Domova sociálnych služieb Domko, folklórne súbory z okolia Košíc,  Michaloviec  a Slanca , študenti stredných škôl z Košického kraja, poslucháči Technickej univerzity a Univerzity P. J. Šafárika. Karičku ponúkame aj na sociálnych sieťach.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>