Ľadové sochy v Košiciach

(STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 20/12/2012;  Zdeno Zubák; Zaradenie: z domova)

Janette Štefánková, moderátorka: “Centrum Košíc ozdobili ľadové sochy, ktoré vytvorili umelci z Poľska a Maďarska. Diela zaujali domácich, aj turistov. Proti nim je zatiaľ iba počasie.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Na ľadové sochy si priviezli materiál poľskí umelci priamo spoza severných hraníc.”

Marek Béreš, organizátor výstavy: “Špeciálny je tým, že je zamrazovaný postupným mrazením v špeciálnych mraziarenských boxoch.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Na projekte sa podieľali poľskí a maďarskí umelci, ktorým výroba umeleckého diela trvala dva dni. Projekt dostal názov Koniec sveta a znovuzrodenie. Teploty však sochám veľmi nevyhovujú.”

Marek Béreš, organizátor výstavy: “Koniec sveta z toho dôvodu, pretože je vlastne venované tomuto týždňu konca sveta, kde sa každý vlastne o to opiera. Vydržia, pokiaľ nám počasie dopraje.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Návštevníkom centra sa sochy veľmi páčia a nenašiel sa jeden, ktorý by si ich neodfotil.”

 

Anketa

Opýtaná 1: “Páči sa mi to a som rada, že sa zapojilo vlastne viac krajín.”

Opýtaná 2: “No je krásne, krásne je, je, je. Je sa na čo pozerať.”

Opýtaná 3: “Každý rok chodíme pozerať.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Keby ste porovnali s minulým rokom?”

Opýtaná 3: “No podobne bolo, aj krásne bolo, ale skoro sa topilo, lebo tieklo.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Špeciálnou sochou je práve táto. Je venovaná stoštyridsiatemu výročiu Východoslovenského múzea a v podstavci má zamrazené mince.”

Marek Béreš, organizátor výstavy: “V ľade sú zamrazené mince, ktoré sú presne pre toto výročie razené.”

Zdeno Zubák, redaktor: “Vyrezávanie ľadových sôch je súčasťou týždňového zahrievacieho festivalu kultúry pred začiatkom nového roka, v ktorom si Košice naplno vychutnajú titul Európske hlavné mesto kultúry. Otvárací ceremoniál je naplánovaný na dvadsiateho januára.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>