Legenda o Urbanovej veži ožíva

Viete kto je Glokenšpíl? Viete aký osud stihol Urbanovu vežu, a prečo bol zvuk zvona pre ľudí taký dôležitý? Ak to neviete, odpovede nájdete v najnovšej rozprávke z pera Jána Uličianskeho, ktorú pripravilo Bábkové divadlo v Košiciach a v premiére ju uvedie 3. mája 2013.

zvonkohra plagatZVONKOHRA, komédia o zvonici bez zvona a zvonárovej dcére bez vena, vychádza zo základného historického faktu, že v roku 1556 mestská zvonica vyhorela a jej zvony sa roztavili. Všetko ďalšie je rozprávková fikcia. Urbanova veža, neodmysliteľná súčasť historického centra Košíc, je miestom, ku ktorému sa viažu nielen udalosti, súvisiace so životom mesta, ale aj mnohé povesti a legendy.

To, že Košice sa v roku 2013 stali Európskym hlavným mestom kultúry, je príležitosťou, aby sme oprášili tú najznámejšiu z nich – povesť o Urbanovom zvone,“hovorí umelecký šéf divadla Ivan Sogel a dodáva „Výnimočnosťou tohto divadelného projektu je, že sa môže uvádzať nielen v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach, ale ráta aj s uvádzaním priamo „na mieste činu“– ako pouličné divadlo pri Urbanovej veži“. Ján Uličiansky, režisér Zvonkohry, vysvetľuje:„ Predstavenie som sa snažil pripraviť v štýle commedie dell´arte, plné pesničiek a tanca. Nebude chýbať ľúbostná zápletka, rôzne zámeny a intrigy, aby sa to nakoniec, pri záverečnom zvončeku mohlo dať všetko pekne do poriadku.

Pôsobivú scénu a nápadité kostýmy navrhol scénograf Peter Čisárik, hudobný skladateľ Norbert Bodnár sa postaral o veselé piesne a choreografiu mala na starosti Dana Dinková.

Bábkové divadlo, Alžbetina 38

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>