Leto v parku “resetuje” hlavy umením

Slnko páli. Návštevníci sa obzerajú po tieňoch pod stromami, všade vládne ruch. V tráve sedia bosí ľudia a usmievajú sa, pri stánku s občerstvením sa traja páni zhovárajú a pijú vychladené pivo. Davy ľudí sa premávajú z jednej budovy do druhej. Fotografi zvečňujú atmosféru. Kapela si na pódiu ladí hudobné nástroje. Najväčší letný košický festival otvára brány.

dsc_0041

Ľuďom padali sánky

Galéria Kasární/Kulturparku ožila ruchom a umením. Desiatky zvedavcov sa prišli pozrieť na obrazy od Milana Housera a Adama Szentpéteryho. Majstri štetca sa prezentovali geometrickým výtvarným jazykom. Obrazy boli detailne prepracované, až si ich obdivovatelia mysleli, že zasahujú do priestoru ako sochy.

Vernisáž výstavy a festival Leto v parku zahájil umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid. Na otvorení nechýbala ani viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, ktorej hneď v úvode odovzdali slovo:

„Priestor Kasární/Kulturparku si budú užívať všetky generácie. Malé deti i seniori. Je to miesto, aké na Slovensku nemá obdobu. Na festivale Leto v parku si iste každý nájde to pravé orechové.“

img_1047 copy

 

Jeden z hlavných aktérov výstavy Geometrické polia, český rodák, Milan Houser bol atmosférou nadšený: „Celý areál je úchvatný. Je to unikátne. Kasárne/Kulturpark sa môžu porovnávať s veľkými kultúrnymi priestormi po celom svete. Pripomína mi to benátske bienále. Akurát je to modernejšie a lepšie. V Košiciach máte niečo, čo vám iné krajiny môžu iba závidieť. Je dôležité, aby to naďalej žilo. Keď som sem prišiel prvýkrát, padla mi sánka,“ dodáva český autor Milan Houser, ktorý v Košiciach vystavoval premiérovo.

Na vystúpení praskali struny

Hudobný večer roztočila kapela Walter Schnitzelsson. Rock’n’rollové piesne otriasali múrmi panelákov. Jeden z členov skupiny – Jozef Rezník – hral na pódiu tak zbesilo, až mu na gitare praskli dve struny. Hudobný nástroj mu vzápätí vymenili. Znova hral ako o život, struny však prežili.

dsc_0029

Branislav Kováč, známy najmä pod hudobným pseudonymom Vec, si vystúpením podmanil predovšetkým fanúšikov rappu. Rocková stálica z Bratislavy Hex bola najväčším lákadlom. Priestor pred kasárenským pódiom sa zaplnil do posledného miesta. Dav skákal, tancoval a bavil sa. V sobotu podvečer si všetci prítomní zresetovali hlavy umením a dobrou náladou. Festival Leto v parku sa rozbehol naplno.

Viac informácií o programe Leta v parku sa dozviete na www.letovparku.sk

Lukáš Mano

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>