Nekomerčné umenie sa ukuje v tehelni

vizuálne umenieV areáli Starej tehelne v obci Drienovská Nová Ves, ktorá sa nachádza medzi PO a KE (Prešov – Košice) sa v sobotu začne tretí ročník multižánrového open air festivalu POKE. Jeho organizátormi sú košická Tabačka Kulturfabrik, prešovský Wave a ďalšie organizácie, združenia a kluby z Košíc a Prešova s podporou EHMK – Košice 2013.

Ako jeden z menších festivalov kladie POKE dôraz na nevšednosť, hlboký zážitok a príjemnú atmosféru, s kvalitnými a pestrými službami, dobrou kuchyňou (vegetariánska strava, vegánsky stánok, moderné bistro so špičkovou vinotékou,  ale aj kvalitné bio opekačky), selekciou malých barov a kaviarní s pestrou paletou kvalitných drinkov a piva značky PLZEŇ a ŠARIŠ či škótsky punkový BREW DOG, ktoré vám poskytnú priamo kluby z POKE.

Priestory majú jedinečnú atmosféru, koncerty sú viac komorné a bez ohľadu na počasie práve budovy Starej tehelne zabezpečia dostatok tieňa a chládku, či úkryt pred dažďom a vetrom. Umiestnenie tohto výnimočného priestoru odzrkadľuje tiež cieľ festivalu, ktorým je vytváranie partnerstiev a spájanie príbuzných organizácií, klubov, združení a divadiel z týchto metropol východu do spoločných produkcií na jednom mieste.

Počas dvoch festivalových dní  sa bude prezentovať výber toho najzaujímavejšieho zo súčasnej svetovej a slovenskej nekomerčnej kultúry. Konkrétne z hudby, divadla, filmu, literatúry, vizuálneho umenia a street artu, a to na týchto stageoch/zónach:

HLAVNÝ STAGE (indie, electronica, hip-hop, folk…)

ROCKOVÝ STAGE (rock, punk, hardcore, metalcore…)

ELECTRO STAGE (house, drum&bass, electro, workshopy…)

DIVADLO (live performance)

VIZUÁLNE UMENIE (maľba, inštalácie, videoart…)

URBAN (ART) ZÓNA (graffiti, DJs, šport, prednášky, prezentácie…)

LITERÁRNY STAGE (čítačky, prezentácie…)

FILMOVÝ KÚTIK (filmy, prezentácie…)

UMELECKÁ BURZA (umelecký trh)

DETSKÁ ZÓNA (výtvarné dielne, animátori, nafukovacie bazéniky..)

OFF PROGRAM (workshopy, dizajn, chill out zóny…)

Na troch hudobných stageoch bude rozmanitá paleta skvelých koncertov a nevšedných hudobných projektov a vystúpení. Ako hlavní ohlásení headlineri sa na tomto ročníku predstavia dánský Sleep Party People, islandský FM Belfast, francúzsky Dat Politics, kanadský Dirty Beaches, americký MRC Riddims (ex Dälek), Slow magic, Giraffage, Mister lies, taliansky Soviet Soviet či poľský Napszyklat a nebudú chýbať ani domácemu publiku známe Dva. Ink Midget alebo PPE. To je len zlomok účinkujúcich, ktorí sa na festivale predstavia. Kompletný zoznam a program nájdete na festivalovej stránke www.pokefest.sk

divadloOkrem hudobnej produkcie prinesie festival aj divadlo. Predstavia sa zástupcovia divadla SpitFire Company z Prahy, divadlo Skrat z Bratislavy, ale nebudú chýbať ani domáce divadlo Na Peróne, či Studio 12, a mnoho ďalších.

Opäť bude silne zastúpené aj vizuálne umenie, v rámci ktorého vzhliadnete interaktívne, svetelné, zvukové inštalácie a maľby v nevšedných site-specific priestoroch, náhodných chodbách či 100- metrových peciach.

Ambíciou POKE je vtiahnúť do diania festivalu aj samotných návštevníkov. Prostredníctvom takzvaného off programu sa môžu zapojiť do fotografických, hudobných a ďalších workshopov. Nebudú chýbať ani kreatívne rána pri dobrej káve a pre tých, ktorí prídu na festival na bicykli, bude k dispozícii cyklokuchyňa.              V Urban art zóne budú  rôzne športové exhibície, maľovanie grafitov, prednášky a umelecký trh. Pre filmových nadšencov pripravíme filmový kútik a na literárnom stagei  rôzne prednášky, prezentácie, diskusie a autorské čítania, ako aj komorné koncerty.

Dramaturgiu festivalu zostavili dramaturgovia jednotlivých kultúrnych klubov, združení a organizácií prezentujúcich sa partnerov z oboch miest.  Aktuálny program www.pokefest.sk

Permanentky v zľave si môžete zakúpiť na stránke: http://tabacka.interticket.sk/

Ročník 2012 vo videoskratke

Ročník 2012 vo fotografiách

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>