Mariboru pomohol v propagácii titul EHMK, ktorý preberajú Košice

(teraz.sk; 28/12/2012; TASR ; Zaradenie: Regióny)

Podľa odstupujúceho mariborského primátora Franca Kanglera mestu pri propagácii a rozvoji veľmi pomohol práve projekt EHMK.

Maribor 28. decembra (TASR) – Slovinské mesto Maribor, po ktorom slovenské Košice preberajú titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), zaznamenalo za prvých šesť mesiacov 2012 medziročný nárast počtu turistov o 82 %, za deväť mesiacov to bolo 62 %.

Najvýraznejší bol nárast počtu turistov v mesiaci jún, a to až o 92 %. Najpočetnejšími zahraničnými návštevníkmi v meste boli Rakúšania, ktorých oproti predchádzajúcemu roku prišlo trikrát viac. Vyplýva to z údajov Mariborskej organizácie pre turizmus, ktoré TASR poskytol magistrát slovinskej metropoly.

Z hľadiska počtu prenocovaní návštevníkov v Maribore došlo za prvý polrok 2012 k zvýšeniu zhruba o 15 %, pričom hostia zo zahraničia prevažovali v pomere 4 ku 1. Úspešný bol najmä september, keď počet lôžkodní vzrástol o 38 %.

Podľa odstupujúceho mariborského primátora Franca Kanglera mestu pri propagácii a rozvoji veľmi pomohol práve projekt EHMK. V rokoch 2011 a 2012 sa oblasť Maribor-Pohorje zaradila medzi Top Ten turistických destinácií u mnohých svetových cestovateľských sprievodcov ako Lonely Planet, AOL Travel alebo TripAdvisor. “Sme presvedčení, že jedným z dôvodov je práve EHMK, ale ide aj o pokračujúce marketingové aktivity našej turistickej organizácie a všetkých turistických subjektov za uplynulú dekádu,” uviedol Kangler pre TASR.

Maribor teraz podľa vedenia mesta charakterizuje veľká kreativita, vznik nových a rozvoj starších programov a projektov, rozšírenie priestoru pre kultúru, pôsobenie domácich i zahraničných umelcov. V priebehu projektu EHMK sa v Maribore uskutočnilo vyše 4700 podujatí – vrátane výstav, predstavení či koncertov, ktoré navštívilo cez 1,8 milióna návštevníkov. “Popri základných myšlienkach – prezentovať bohatstvo a rozmanitosť európskych kultúr – by som rád zdôraznil rozvojový aspekt tohto výnimočného projektu. Ako štúdie ukázali, EHMK predstavuje možnosť pre revitalizáciu miest a príležitosť pre ich medzinárodnú profiláciu,” konštatoval primátor.

Z hlavných investičných akcií mesta v rámci EHMK realizovaných s podporou EÚ ide o projekt Bábkového divadla, rekonštrukciu historického domu Vetrinjski dvor (sídla organizácie Maribor 2012) a obnovu kultúrneho centra Karantena. V realizačnej fáze sú investičné projekty kultúrneho centra Pekarna, vonkajšieho javiska Bábkového divadla či rekonštrukcie Minoritského kostola, uviedol Kangler, ktorý pre občianske protesty odstupuje z postu šéfa mesta k 31. decembru.

Maribor a Košice majú viaceré podobnosti, obe sú druhými najväčšími mestami vo svojej krajine. Navyše, slovenské mesto je dôležitým priemyselným centrom, Maribor ním bol najmä v časoch bývalej Juhoslávie. Každé mesto s titulom EHMK si pritom vyberá vlastný spôsob prezentácie svojej kultúry a tradícií.

V polovici decembra Maribor oficiálne odovzdal štafetu EHMK na budúci rok Košiciam a francúzskemu Marseille.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>