“Mestská kronikárka” pripravuje dokumentárny film o Košiciach

hrnciarskaV Košiciach vzniká nový dokumentárny film, ktorej autorkou je  rezidentka projektu K.A.I.R. v rámci EHMK – Košice 2013 Kristína Forbat.  Jej úloha mestskej kronikárky EHMK sa skončila.  Teraz začína pracovať na filme.

Narodila sa v Košiciach. Keď mala tri roky, emigrovali s rodičmi do Nemecka.  Na päť mesiacov sa znovu vrátila do rodnej krajiny. Počas svojho  pobytu sa stala kronikárkou mesta Košice. Na svojom blogu pravidelne zverejňovala príspevky z miest, ktoré navštívila.

Cieľom jej rezidenčného pobytu bolo, aby svedkovia doby vyrozprávali svoj príbeh, aby sa obyvatelia dozvedeli viac o dejinách vlastného mesta, o minulosti vlastných spoluobčanov. Snažila sa zachytiť rôzne obdobia dejín a rozprávať sa s ľuďmi v rôznom veku.

Z rozhovorov vznikla výstava fotografií a filmových ukážok, ktorú prezentovala v septembri vo Verejnej knižnici Jána Bocatia. „Boli to moje dojmy z návratu z mesta,“ vysvetlila autorka. Aj keď ako kronikárka rezidenčného pobytu  skončila, z metropoly východného Slovenska sa nechystá ešte odísť. „Bol to pre mňa výnimočný čas,“ povedala o rezidenčnom pobyte. „Vrátila som sa späť a objavila každodenný život. Predtým som išla len k babkám na koláčiky.“ Počas blogovania sa jej najviac dotkol príbeh o mužovi, ktorého postrelili, a odvtedy je na vozíku. „Nikdy sa mu doteraz nikto neospravedlnil,“ objasnila. Spomína si tiež na zaujímavé rusínske podujatie v Medzilaborciach. Za magické miesto považuje Synagógu na Zvonárskej ulici

Rezidencia, ktorú jej poskytlo Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013, ju inšpirovalo k ďalšej tvorbe. Teraz začína pracovať na dokumentárnom filme. „Čaká nás ešte kus práce, sme ešte len na začiatku.“ Film by mal uzrieť svetlo sveta do konca roku.  Upozornila však, že stále čakajú  na schválenie dotácii. „Je to pre mňa prvý osobný film.“ Pomáhajú jej ďalší štyria ľudia.

Nie je to jej prvé stretnutie s dokumentaristikou. V Hamburgu už spolupracovala s redakciou v oblasti produkcie dokumentárnych filmov. Veľmi ju zaujímajú osobné osudy ľudí, ktoré súvisia s dejinami mesta. „Sú tu ľudia rôznych kultúr, menšín, národnosti, preto je z čoho čerpať.

Veronika Cholewová

autor prezentačnej foto: Mathias Budzinski

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>