Mier sa už nevolá Námestie Nádeje

(korzar.sme.sk; 17/12/2012; lnk ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)

V Košiciach vzniklo 11 nových ulíc a jedno námestie. V centre vzniklo aj nové námestie –Sándora Máraiho.

KOŠICE. Mestské zastupiteľstvo jednohlasne schválilo názvy nových ulíc. Myslava požiadala o pomenovanie desiatich nových ulíc v novovznikajúcej lokalite na Kope (pri sídlisku KVP). Názvy sú vyjadrené v gramatickom tvare Na Kope I – Na Kope X.

V priemyselnej zóne pri letisku na území Barce vznikla nová ulica. Mestská časť navrhla dve alternatívy jej pomenovania. Bahýľova, po Jánovi Bahýľovi, stavebnom a strojníckom inžinierovi, leteckom konštruktérovi, autorovi mnohých patentov a vynálezcovi vrtuľníka, alebo Hangárová po priemyselnej lokalite. Názvoslovná komisia sa priklonila k alternatíve pomenovať ulicu po Jánovi Bahýľovi.

 

Po slávnych Košičanoch

Sever zas požiadal o premenovanie Námestia Nádeje na Mieri na Námestie Jána Máthého.

“Nakoľko akademický sochár Ján Máthé bol rodený Košičan a od roku 1985 žil v mestskej časti Košice – Sever. Zároveň komisia skonštatovala, že jeho plastika Rodina V je súčasťou fontány na Námestí nádeje,” uvádza dôvodová správa.

Námestie na križovatke ulíc Mäsiarska a Zbrojničná v Starom meste sa tiež dočkalo pomenovania po osobnosti Košíc. Občianske združenie Jozefa Szakkayho ho navrhlo pomenovať Námestie Sándora Máraiho. Na Námestí sa nachádza aj Máraiho socha.

“Sme radi aj za Pamätnú izbu Sándora Maraiho a Klub národnostných menšín. Dlhoročná snaha, ktorá prebiehala v predchádzajúcich rokoch je korunovaná týmto úspechom,” konštatoval poslanec Jozef Filipko, predseda Komisie národnostných menšín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>