Mladí ľudia pomohli oživiť medzevskú hvezdáreň

Tajomstvá vesmíru sa dajú spoznávať aj na zemi. Presviedča o tom Hvezdáreň v Medzeve a pozýva na Deň otvorených dverí a slávnostné otvorenie planetária vo štvrtok, 29. augusta 2013.

Foto 1Slávnostné otvorenie planetária je výsledkom dlhoročnej spolupráce viacerých subjektov. Hvezdáreň od roku 2012 spolupracuje s Regionálnym centrom mladých (RCM) Košice a neformálnou skupinou mládežníkov. Uskutočnili sa tu odborné astronomické výstavy s medzinárodnou účasťou, kde na vernisážach prednášali členovia Slovenskej akadémie vied – Ústavu experimentálnej fyziky Košice. Od 23. do 31. augusta 2013 vo Hvezdárni v Medzeve pokračuje celoeurópsky projekt – výmenný medzinárodný pobyt mládežníkov z piatich krajín Európskej únie.

„Spoluprácou na projekte sa v Medzeve podarilo vytvoriť trojrozmernú stálu expozíciu planetárneho systému a dokončiť planetárium, ktoré bolo rozostavané 15 rokov. Obnovili sme budovu hvezdárne, ktorá je majetkom Košického samosprávneho kraja v správe Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria,“  hovorí Oľga Ballaschová z Hvezdárne v Medzeve.

Projekt mládežníckej výmeny Everyone under one sky je financovaný zo zdrojov EÚ z programu Mládež v akcii, ktorý je určený pre všetkých ľudí vo veku od 13 do 30 rokov, ako aj mládežníckym pracovníkom. Jeho cieľom je podporiť mladých, ktorí chcú byť aktívni, chcú cestovať, spoznávať nových ľudí z celej Európy a sveta, nadviazať nové priateľstvá a vyjadrovať svoj názor. Podporuje mobilitu v rámci EÚ, ako aj za jej hranicami, neformálne vzdelávanie, interkultúrny dialóg, participáciu a začlenenie mladých ľudí s nedostatkom príležitostí. Program taktiež podporuje rozvoj a výmenu skúseností, odborných znalostí a príkladov dobrej praxe medzi osobami pracujúcimi s mládežou.

Projekt mládežníckej výmeny realizuje neformálna skupina mladých ľudí pod názvom MOveo, ktorí majú už niekoľkoročné skúsenosti s usporadúvaním podobných projektov. Odbornú pomoc zabezpečuje Regionálne centrum mládeže – Centrum voľného času Košice.

„Mládežníckej výmeny sa zúčastní 27 mladých ľudí z Fínska, Grécka, Belgicka, Slovenska a Slovinska. Cieľom výmeny je obnovenie aktívnej účasti miestnej hvezdárne na verejnom živote obyvateľov mesta. Program je kombináciou praktických a teoretických činností, počas ktorých sa mladí ľudia oboznámia s históriou hvezdárne a obce, spoznajú astronómiu prostredníctvom praktických pozorovaní nočnej oblohy, prispejú k vybavenosti hvezdárne vytvorením funkčného planetária a trvalou výstavou,“ vysvetľuje autor projektu Patrik Paugsch.

Mladí ľudia z obcí okresu Košice – okolie, kde má pôsobnosť kultúrne centrum, získali ďalšiu možnosť na zmysluplné využívanie voľného času. Zahraniční účastníci projektu mali zasa možnosť spoznať život na Slovenku po každej stránke. Výsledkom spolupráce je workshop o funkcii planetária a jeho využití v praxi naplánovaný na 29. augusta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>