Múzeum v Marseille ponúka dve výstavy, spájajú artefakt a slovo

Francúzske Marseille-Provence je s východoslovenskou metropolou Košice v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry.

 

Bratislava/Marseille 25. októbra (TASR) – V Múzeu Provensálske pohľady (Musée Regards de Provence) dnes otvoria výstavu s názvom “Provensálsko. Kraj stretnutí umelcov a spisovateľov”. Spolu s ďalšou dočasnou výstavou, nazvanou “Ženy v Provensálsku a v Stredozemí”, sa obe dočasné expozície konajú v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK). Pri umeleckých dielach sú vystavené úryvky z literárnych diel. O výstavách TASR informovala predstaviteľka Nadácie Provensálske pohľady (Fondation Regards de Provence) Adeline Granerau z Múzea Provensálske pohľady.

 

Francúzske Marseille-Provence je s východoslovenskou metropolou Košice v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry.

 

Výstava “Ženy v Provensálsku a v Stredozemí”, konajúca sa od 14. októbra 2013 do 4. mája 2014, tematicky znázorňuje kresby, maľby, sochy a fotografie zo zbierok Nadácie Provensálske pohľady. Ich autori, muži, umeleckou formou zachytili ženy nielen v ich každodennej činnosti, ako práčky, predavačky, hudobníčky, prípadne ako kúpajúce sa, ale aj ako akty.

 

Ženami zozbierané texty a svedectvá dopĺňajú výstavu, ale nemajú priamy vzťah k vystaveným umeleckým dielam. Expozícia výtvarných diel tým podľa Adeline Granerau nadobudla nový rozmer.

 

Podstata výstavy “Provensálsko. Kraj stretnutí umelcov a spisovateľov”, konajúcej sa od 25. októbra 2013 do 23. februára 2014, spočíva v tom, že oproti dielam maliarov, sochárov, keramikárov, rytcov, fotografov je postavená tvorba básnikov a spisovateľov. Do “konfrontácie” sa tak dostali umelci od štetca, rydla, hliny, fotoaparátu s majstrami slova. Všetkých pritom spája silný vzťah k Provensálsku. V praxi táto koncepcia znamená, že pri umeleckom artefakte je text – úryvok z románu, časti poém, báseň.

 

Provensálsko je jedna z oblastí Francúzska, ktoré sa stali križovatkami kultúr a umeleckej činnosti. Príjemné podnebie, geografická rôznorodosť, ovzdušie podnecujúce k tvorivosti, stáročiami sa navršujúce dedičstvo – to všetko ťahalo a stále ťahá do Provensálska umelcov a spisovateľov.

 

V Provensálsku tvorili umelci ako napríklad Bernard Buffet, Henri Matisse, Léon Markarian, Pablo Picasso, Nicolas de Staël, Victor Vasarely, Etienne Viard, mnohí ďalší sa priamo v tejto časti Francúzska usadili.

 

Múzeum Provensálske pohľady v Marseille pre verejnosť slávnostne otvorili 1. marca tohto roku.

 

Viac na: www.museeregardsdeprovence.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>