Na KOŠICE NIGHT RUN 2013 padali nové rekordy

Jedinečný nočný beh Košicami lámal rekordy v počte bežcov, v medzinárodnej účasti aj vo výsledkoch. Zaregistrovaných bolo celkovo 1500 bežcov, na štart sa ich postavilo 1300. Povzbudzujúcich bolo ďaleko viac. 

DSC_8473-2-800x529V piatok si na Námestí osloboditeľov v Košiciach svoje sily a schopnosti zmerali rekreační i profesionálni bežci na vyše 9-kilometrovej trati (9,17km), ktorá opäť viedla historickým centrom Košíc. Do behu sa okrem Košičanov zapojili pretekári z 9 krajín sveta. Na štarte stáli bežci z Kene, Maďarska, Talianska, Českej republiky, Španielska, Ukrajiny, USA, Portugalska i Rakúska.

Prvé tri miesta obsadili bežci zo zahraničia
Prvé miesto vyhral Keňan Lagat Julius Kiprono s časom 00:27:38. Beh večernými Košicami si svetovo známy pretekár vychutnával: “Beh som si užíval, veľmi sa mi páčili zástupy ľudí, ktoré nás povzbudzovali. Určite prídem aj na budúci rok.”

29-400x600Na druhom mieste skončil jeho krajan Henry Kemboi len so sekundovým rozdielom 00:27:39. Bronzového “bežca” si odnášal Ukrajinec Ruslan Pechnikov s časom 00:27:52. Minuloročný víťaz pretekov, Jozef Urban, skončil na štvrtom mieste s časom 0:28:32. Sklamaný však nebol: “Tento rok sa tu stretla špičková konkurencia, chlapcov na prvých priečkach poznám, takže som už dopredu vedel, ako to asi bude. Tohtoročná atmosféra však bola oveľa lepšia.”

KOŠICE NIGHT RUN otvoril brány aj všetkým ženám a deťom
Medzi prvými ženami dobehla držiteľka niekoľkých traťových rekordov Keňanka Biwott Glady Jepkurui s časom 00:32:29. Druhú priečku obsadila jej krajanka Christine Chepekemei, ktorá nočný beh zvládla za 00:32:32. Trojicu víťazov uzavrela Poľka Katarzyna Kwoka s časom 00:33:54.

Na štarte sa stretli aj deti z košických základných škôl, ktoré zabehli polovičnú trasu. Dokopy akoby tvorili jeden veľký tím, ich spoločným prvokom bolo tričko I love Košice, ktoré osobne zabezpečil primátor mesta. Najlepší chlapčenský čas 00:18:05 zabehol Matúš Slávik zo ZŠ Belehradská, najrýchlejšou žiačkou bola Dominika Kumanová z rovnakej školy s časom 00:19:21. Celkovo sa ich zaregistrovalo 180.

KOŠICE NIGHT RUN spája 
Medzi pretekármi nechýbali ani predstavitelia mesta. Primátor mesta, Richard Raši, dobehol s časom 00:43:22, zlepšil si tak poradie, ale zhoršil čas. Nočný beh si užíval aj tento rok: “Behalo sa mi výborne, aj som sa stihol porozprávať so spolubežiacimi. Atmosféra bola úplne geniálna.” Primátor načrtol aj budúcnosť behu: “Verím, že budúci rok pokoríme dvetisícku a myslím si, že takýto nočný beh na Slovensku určite nie je v žiadnom meste a takú atmosféru, akú dokáže vytvoriť centrum mesta spolu so športovcami, nám naozaj môže závidieť celé Slovensko.”

Zabávali sa aj nebežci
Neoddeliteľnou súčasťou behu boli Košičania povzbudzujúci svojich známych, no i náhodných športovcov popri trati. Lenka: “Ja tu nemám nikoho, tlieskam všetkým, veď sú úžasní. V meste je zase život.” Okrem nezameniteľnej nočnej atmosféry a povzbudzovania, bolo popri trati pripravených aj 7 stageov. Pretekári si tak počas behu vypočuli niekoľko hudobných žánrov a beh im spríjemňovala aj špeciálna hudba. Pred samotným štartom sa rozcvičili aerobicom. Celý večer spríjemňovala bubnová šou Campana Batucada.

Košický nočný beh bol výborne zvládnutý aj po organizačnej stránke, spokojnosť vyjadril aj hlavný organizátor, Marek Petráš, ktorý sa už teraz pozerá do budúcnosti: “Boli by sme veľmi radi, ak by na ďalší ročník prišli tisíce bežcov. Verím, že sa Košice night run stane tradíciou v nočných behoch a bude mať svoje meno, nielen na Slovensku, ale aj v Európe.”

Košice – Európske hlavné mesto kultúry – sa opäť raz premenili na miesto, kde sa spája šport a kultúra. Organizátori ďakujú bežcom za účasť a divákom za skvelú atmosféru. Na 3. ročníku Košice night run sa stretneme 5.9.2014.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>