Na košický maratón sa spomínalo v Aténach

V kolíske zrodu maratónu v Aténach sa počas posledného víkendu (od 8. do 10. novembra 2013) konalo už 7. sympózium AIMS, ktoré dostalo atraktívny náboj v podobe ceremoniálu udeľovania AIMS Gala Award pre najlepších svetových maratónskych bežcov za obdobie od októbra 2012 do septembra 2013. Na hlasovaní sa podieľali členské podujatia AIMS , teda i Medzinárodný maratón mieru,  a víťazmi sa stali Keňania Edna Kiplagat a Wilson Kipsang.

Sympózium bolo venované bezpečnostným témam, ktoré sa stali ešte aktuálnejšími po aprílových bombových útokoch  v Bostone. Práve prezidentka asociácie BAA Joann Flamínio hovorila vo svojom vystúpení, že ešte ťažšie,  ako zhruba za 20 minút dostať situáciu pod kontrolu  a zranených do nemocníc,  bola úloha zastaviť približne  6 000 bežcov, ktorí ešte boli na trati a oznámiť im, že svoj bostonský maratónsky sen nedosnívajú a musia predčasne skončiť.

V neformálnej časti programu  sa pri jednom stole stretli fanúšikovia Medzinárodného maratónu mieru z celého sveta. Horst Milde, dlhoročný riaditeľ maratónu v Berlíne, ktorý je dodnes aktívny v klube SC Charlottenburg Berlin, sa pochválil , že v klube dodnes evidujú i to, že ich člen Hans Hempel vyhral košický maratón v roku 1926.  Ďalšiu stoličku si prisunul Richard Umberg, Švajčiar, ktorý v Košiciach  viac než pred tromi desaťročiami štartoval celkovo 5-krát a napokon i Grék Kerk Lazaridis, spomínajúci na svoj štart v roku 1979. Všetci by do Košíc opäť radi zavítali  už o rok, kedy si Medzinárodný maratón mieru pripomenie 90 rokov od svojho vzniku v roku 1924. Gratulantov by mohlo byť vcelku dosť , keď svoj záujem aspoň diplomaticky zatiaľ potvrdil i šéf európskej atletickej asociácie, Umbergov krajan,  Hansjörg Wirz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>