Na záverečnom ceremoniáli bude svietiť Svetlo porozumenia

plagat ZC A1_svetlo

Nenechajte si ujsť výnimočný koncert v dvoch chrámoch. Svetlo porozumenia – pod týmto názvom spoznajú milovníci krásnej hudby  koncert, ktorý bude počas Záverečného ceremoniálu EHMK – Košice 2013 v Židovskej synagóge na Puškinovej ulici a v Evanjelickom kostole na Mlynskej ul. 

Svetlo porozumenia je jedinečný koncert, ktorý sa odohrá netradičným spôsobom, simultánne na dvoch miestach. Tento projekt sa snaží zvýrazniť ideový a duchovný význam spolupráce dvoch náboženstiev, ktorá aj cez niektoré historické nezhody vytvorila tradičné hodnoty európskeho kontinentu.

Od roku 2005 toto duchovno-hudobné podujatie v srdci Prahy organizuje Peter Gyori.  Tí, ktorí mali to šťastie zažiť atmosféru Svetla porozumenia na vlastnej koži, hovoria o neopakovateľnom, hlboko emotívnom zážitku, na aký sa nezabúda.

Kompozícia Ve Hi Še Amda, ktorá odznie spoločne na záver koncertu Svetlo porozumenia, vznikla pre záverečné finále projektu v Prahe v roku 2012. Je to židovská modlitba, ktorá sa modlí počas sviatku Pesach. Týmto sviatkom si pripomíname odchod židovského národa z egyptského otroctva. Zápas za slobodu, keď sa z otroka stáva slobodný človek. Netrvá len po dobu, keď na rukách a nohách už nie sú okovy. Trvá oveľa dlhšie. Až kým sa  otroctvo  vytratí i z mysle. Boj o slobodu mysle je asi ten najťažší. Je to hra menších či väčších víťazstiev i prehier, preskakovanie naozajstných i virtuálnych prekážok. Je to boj so sebou samým.

Aj o tomto je kompozícia Ve Hi Še Amda, v ktorej sa striedajú a doplňujú symfonický orchester, jazzové kvarteto, flamencova zostava a indický kathak a rôzni sólisti. Na začiatku skladby sa dostávame mystickou atmosférou, vytvorenou elektrickou gitarou a elektronickým dychovým nástrojom niekam do pustej púšte. Z diaľky sa započúvame  do modlitby v niekoľkých jazykoch , ktorá je poďakovaním za pomoc pri získaní slobody.

V závere sa vynára hlas anjela. Anjela nádeje, rozumu, vľúdnosti a porozumenia, ktorý bude  sprevádzať  ľudí na ceste života, ktorý je plný  malých pádov i veľkých úspechov. Bude držať ochrannú ruku nad ich rozhodnutiami a dá im potrebný pocit uvedomenia si šťastia z toho, čo všetko majú. Veď, aké krásne víťazstvo je už v tom , že vôbec sme.

Účinkujú:

Jazzová sekcia : Peter Gyori (gitara, klavír), Róbert Fishmann (flauta), Otto Hejnič (perkusie), Vladislav Mužak (basa), Peter Tomko (oud), Flamenco: Václav Greif, Marek Čaba, Matúš Kohútek, Stano Kohútek, Maťo Nováček, Zuzana Fujačová, ostatní: Katarína Hasprová (spev), Janette Zsigová (spev), Tomáš Reindl (didgeridoo, table), Anežka Hessová (tanec), Ridina Ahmedová (spev), skupina Kandráčovci, Košické konzervatórium, Detský spevácky zbor  Košice. Všetci vystúpia v záverečnom finále na jednom pódiu.

 

12. december o 20:00, Evanjelický kostol, Synagóga na Puškinovej ulici

Vstupné: 10 €, 5 € študenti, dôchodcovia, ŽTP

Lístky sú už  v predaji: http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=18960

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>