Origami pre Bielu noc skladajú deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni

hk copyMedzi prvenstvá, ktoré sa zapíšu na konto aktuálnej Bielej noci/Nuit Blanche 2013, patrí aj participačné dielo mladej francúzskej umelkyne Mademoiselle Maurice. Bude vytvorené z 30-tisíc kúskov pestrofarebných origami a inštalované na stene Katovho domu Miklušovej väznice. Jeho kúzlo spočíva aj v tom, že účasť na tvorbe bude mať široká verejnosť. Tento týždeň v košických školách, internátoch, detských kluboch, ale aj v domovoch sociálnych služieb či väzniciach, finišujú so skladaním potrebných skladačiek.

Mademoiselle Maurice žije v Paríži a vytvára svoje diela predovšetkým z papiera a nití. Ako sama hovorí, miluje ich tvárnosť a to, aké emócie dokážu diela z nich vyvolať, keď sú umiestnené vo verejnom priestore a búrajú mestskú jednotvárnosť. Staré japonské umenie skladania papiera – origami, ju oslovilo počas pobytu v Japonsku. V krajine vychádzajúceho slnka ju zastihli zemetrasenia, cunami, aj výbuch jadrovej elektrárne vo Fukušime. Tieto tragické udalosti, spolu s príbehom dievčatka Sadako, ktoré podľa starej legendy verilo, že ak poskladá tisíc papierových žeriavov (orizuru), uzdraví sa z leukémie, spôsobenej ožiarením z atómovej bomby, ju priviedli k vytváraniu street artových diel z origami.

Podieľať sa na jej umení dostali príležitosť ľudia nielen z Košíc, ale aj celého kraja. Do skladania origami sa zapojilo takmer 20 košických základných škôl, študenti gymnázií, vysokoškoláci, ubytovaní v košických internátoch, ale aj klienti z domovov sociálnych služieb DOMKO Košice, ANIMA Michalovce a SUBSIDIUM v Rožňave, návštevníci Rodinného centra Stonožka, študenti Školy úžitkového výtvarníctva, ale aj väzni z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach. Bokom neostalo ani vedenie mesta Košice a jeho primátor Richard Raši. Ako bývalý študent Gymnázia na Šrobárovej ulici sa vráti na svoju stredoškolskú alma mater a v utorok, 24. septembra, spolu s jej súčasnými študentmi bude skladať origami pre Bielu noc.

Tím Bielej noci z neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 však pozýva k spolupráci každého, kto sa chce pripojiť „Privítame skutočne všetkých. Vzhľadom na veľkoleposť diela pripravujeme v Kasárňach/Kulturparku v stredu, 25. septembra, od 17:00 hodiny verejný workshop, na ktorom ľudí naučíme a spoločne s nimi budeme origami vyrábať. Pozvaný je každý, kto má chuť sa k nám pripojiť. Môžu sa prihlásiť aj na e-mailovej adrese alexandra.varcholova@kosice2013.sk a pošleme im potrebné inštrukcie,“ zdôraznila kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková. 

Inštalácia Mademoiselle Maurice vzniká vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z programu Terra Incognita. „Pre nás je veľmi dôležitá spolupráca aktérov v oblasti kultúry. Nechceme, aby existencia a rozvoj tejto oblasti bola len na „kultúrnikoch“, na profesionáloch, ktorí sa v kultúre pohybujú a pracujú,“ uviedla vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu KSK Jana Kovácsová a spresnila, že tento nápad vnímali najmä ako možnosť zapojiť školy a zariadenia sociálnych služieb. „Zvlášť, ak si uvedomíme, že výchova cez umenie je zmysluplná. Nielen pre chorých, ale aj pre zdravých. Je to nástroj na pozdvihnutie ducha, mysle, ale aj na rozvoj zručností a remeselnej tvorby. V našom dlhodobom programe Terra Incognita je spolupráca aktérov nosná. Aj spolupráca takých, ktorí doteraz navzájom nespolupracovali. Veľmi sa na výsledok tešíme a veríme, že skúsenosti budeme môcť využiť aj inokedy, pretože je to aj pre nás pilotný projekt, na ktorom by sme chceli stavať. Sme zriaďovateľmi stredných škôl, zariadení sociálnych služieb a kultúrnych inštitúcií, a to je potenciál, na ktorom sa dá stavať,“ dodala J. Kovácsová.

Dielo bude jedným zo šestice, ktoré vytvoria francúzski umelci a ktoré uvidíme na tohoročnej Bielej noci v Košiciach aj vďaka faktu, že hlavným partnerom Bielej noci 2013 je Francúzsky inštitút na Slovensku/Institut Français de Slovaquie. Významnú partnerskú podporu Bielej noci poskytuje aj Francúzska aliancia v Košiciach, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

ZÚČASTNENÍ na tvorbe origami pre Bielu noc/Nutit Blanche 2013 v Košiciach:

Základné školy: ZŠ Gemerská 2, ZŠ Belehradská 21, ZŠ Tomášikova 31, ZŠ Bukovecká 17, ZŠ Kežmarská 30, ZŠ Kežmarská 28, ZŠ Bruselská 18, ZŠ Postupimská 37, ZŠ Krosnianska 2, ZŠ Mateja Lechkého, ZŠ Ľudovíta Fullu, ZŠ Námestie Laca Novomeského, ZŠ Trebišovská 10, ZŠ Spojená škola, Vojenská 13,

Gymnáziá: Gymnázium Šrobárova, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika, Gymnázium Alejová,

Školské internáty: Školský internát Medická 2, Školský internát Antona Garbana, Werferova 10, Školský internát Považská 7,

Domovy sociálnych služieb v Košickom samosprávnom kraji: DSS DOMKO Košice, DSS ANIMA Michalovce, DSS SUBSIDIUM Rožňava,

Osobnosti: primátor mesta Košice Richard Raši, viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová,

Iní: Rodinné centrum Stonožka Košice, Škola úžitkového výtvarníctva Košice, Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Košice.

UPOZORNENIE: Zoznam tvorcov origami nie je kompletný, pretože sa naň postupne dopĺňajú všetci, ktorí sa pripojili a majú radi košickú Bielu noc…

Viac o Mademoiselle Maurice nájdete na:

http://www.mademoisellemaurice.com/

http://www.doba.sk/2013/06/13/farebne-origami-street-art-diela-zaplavuju-ulice-francuzska/

http://www.doba.sk/2012/05/26/duhove-origami-z-parizskych-ulic/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>