Po stopách dargovských bojov

Pri Pamätníku víťazstva na Dargove (cesta E50 Košice – Michalovce) a v jeho blízkom okolí si v stredu, 28. augusta 2013, v predvečer 69. výročia Slovenského národného povstania, pripomenieme dramatické chvíle bojov o Dargovský priesmyk počas 2. svetovej vojny.

dargov_augustNávštevníkom bude sprístupnená Sieň bojovej slávy, v ktorej sa budú premietať dokumentárne filmy s tematikou Dargovskej operácie s prednáškovými vstupmi Michala Jakubca z Regionálneho strediska dokumentovania bojov Sovietskej armády na Slovensku  K dispozícii budú nové informačné texty o munícii, osobnostiach a autorovi monumentálnej sochy Vojtechovi Löfflerovi, ako aj informácie o rekonštrukcii Siene bojovej slávy, ktorá bude otvorená od 15.  hodiny.

Na lúke smerom na Bordu bude od 17:00 do 18:00 symbolická rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny, ktorú pripravil Klub vojenskej histórie Čapajev. V areáli Pamätníka víťazstva sa začne o 18:00 kultúrny program, v ktorom zaznejú slovenské, ruské a ukrajinské piesne, balady a romance. V programe bude účinkovať dychová hudba z Trsteného pri Hornáde, zbor a orchester PUĽS-u z Prešova, Country boys zo Svinice.

Klub vojenskej histórie Čapajev pozýva návštevníkov aj na výstavu vojenskej výstroje a výzbroje a na adrenalínové vyhliadkové jazdy armádnym vozidlom k zákopom. Návštevníci môžu využiť dve individuálne cyklotrasy, vedúce do Dargovského priesmyku z Košíc a Ruskova. Vstup na podujatie „Po stopách Dargovských bojov“ je voľný.

Podujatie pripravilo Kultúrne centrum Abova v Bidovciach s podporou programu KSK Terra Incognita a v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Čapajev, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Regionálne stredisko dokumentovania bojov Sovietskej armády na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>