Počas Bielej noci sa v meste nespalo, ale svietilo na cestu súčasnému umeniu

Biela noc/Nuit Blanche 2013, hoci ponúka aj náročné nové formy súčasného umenia, už štvrtý rok naplnila centrum Košíc. Nočnými ulicami sa napriek chladnému počasiu prechádzali davy ľudí, rekordných 40 inštalácií si opäť prišlo pozrieť niekoľko desiatok tisíc návštevníkov z rôznych kútov Slovenska, ale aj zahraničia. 

Takto rušno tu nebýva ani na Silvestra a to, že sa Hlavná ulica zaplnila ľuďmi, ktorí  prišli kvôli umeniu,  je pre mňa a celý tím najväčším zadosťučinením,“ povedala po skončení Bielej noci jej kurátorka Zuzana Pacáková.  Tak, ako každý rok, opäť boli reakcie rôzne  – od veľmi pozitívnych až po úplne negatívne. Dôležité podľa nej je, že ľudia o umení uvažujú, rozprávajú sa o ňom a o jednotlivých dielach diskutujú, hoci aj na facebooku.  Je nesporné, že vďaka Bielej noci súčasné umenie preniká medzi širokú verejnosť všetkých vekových kategórií.

„Na vernisáže súčasného umenia chodí pár desiatok ľudí, Biela noc ich svojou koncepciou pritiahne do ulíc niekoľko desiatok tisíc. Od najmenších po seniorov.  Jedni hovoria, že je to hlúposť, iní sa nadchýnajú, ďalší s počudovaním krútia hlavou. Ale takto to predsa bolo vždy a v každej dobe, za čias Picassa i Moneta. Nové umenie si vždy ťažko kliesnilo cestu a uznanie získalo často až po rokoch,“ dodala.

Zvlášť ju teší, že medzi návštevníkmi je z roka na rok viac detí. „Sú absolútne nezaťažené a umenie vnímajú tak, ako sa má – nezaťaženým čistým pohľadom a otvoreným srdcom. Verím tomu, že až tieto detí vyrastú, nebudú mať problém rozumieť novým formám umenia a samy a radi si nájdu cestu na výstavy, do galérií alebo výstavných siení,“ uviedla.

IMG_9927 kopírovat

Fakt, že košickú Bielu noc má v pozornosti aj odborná verejnosť a významní umeleckí kritici, potvrdzuje návšteva štyroch kurátorov z Tokia. V metropole Japonska už niekoľko rokov organizujú podobné, celonočné umelecké podujatie Roppongi Art Nigt. Je to veľké ocenenie, že známa tokijská štvrť hľadá inšpiráciu nového životného štýlu a nevšedných umeleckých zážitkov práve v Košiciach: „Našli si nás na internete a program ich natoľko zaujal, že nielen prišli do Košíc na Bielu noc, ale uvažujú aj o spolupráci,“ vyjadrila sa Z. Pacáková.

Hoci je Biela noc masovým podujatím, jednotlivé diela sú samostatné, majú svoje komorné vyjadrenie. Aj tento rok mala každá inštalácia, každé dielo inú formu, iný rozmer, inú veľkosť. Program bol koncipovaný veľmi variabilne práve preto, aby si každý návštevník našiel to, čo ho zaujme, osloví, poteší a ponúkne priestor fantázii. Medzi takéto diela patril aj obľúbený mapping na Štátnom divadle,  inštalácia inšpirovaná výskumom NASA či Kvapky v mestskom parku. Dôkazom, že umenie dokáže vtiahnuť aj davy, bolo tento rok participačné pouličné umenie vytvorené origami, ktoré „vyprovokovalo“ ľudí, aby celú noc lepili a dotvárali dielo vlastnými kreáciami a odkazmi na okolitých stenách.

Výnos z verejnej zbierky, ktorá sa počas Bielej noci konala na podporu jej ďalšieho ročníka, dosiahol celkovú sumu 2.834 eur, pričom počas afterparty sa vyzbieralo 684 eur. Organizátori ďakujú všetkým, ktorí prispeli akoukoľvek dobrovoľnou sumou. „Dnes sme peniaze vložili na špeciálne vytvorený transparentný účet, ktorý veríme, že bude narastať počas celého roka, pretože každý, kto si Bielu noc obľúbil, môže na jej účet prispieť až do septembra 2014. Kvalitné umenie sa totiž bez prostriedkov robiť nedá. Chceme, aby verejnosť o tom bola aj informovaná, preto všetky novinky, aktuality a informácie o pokračujúcej zbierke, ako aj o občianskom združení Biela noc, ktoré na seba prevezme organizáciu jubilejného 5. ročníka, budeme postupne zverejňovať na našej web stránke www.biela-noc.sk,“ informovala Z. Pacáková.

Zdôraznila pritom, že poďakovanie za tento ročník patrí najmä veľkým partnerom,  bez pomoci ktorých by sa tak náročné podujatie nepodarilo zorganizovať: Francúzskemu inštitútu na Slovensku/Institut Français de Slovaquie, Ministerstvu kultúry SR a grantovej schéme projektu EHMK, Francúzskej aliancii v Košiciach, Košickému samosprávnemu kraju, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

 „Úprimne a zo srdca chcem poďakovať aj všetkým členom organizačného tímu Bielej noci z organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, dobrovoľníkom a všetkým, ktorí pomohli zorganizovať zaujímavé podujatie. Som presvedčená, že aj preto má Biela noc takú úžasnú atmosféru,“ zhodnotila projekt hlavná organizátorka.

3 Reakcia na Počas Bielej noci sa v meste nespalo, ale svietilo na cestu súčasnému umeniu

 1. Alžbeta J.

  Tohtoročná Biela Noc prúser ako hrom. Oproti minulému roku tretina ľudí, mesto v tme, park v tme, na stanovillštiach žiadne info nám nevedeli povedať dorovoľníci či brigádnici. Nuda…
  Drtivá väčšina samý nezmysel, čo nemá s umením a dokonca ani s tým súčasným nič spoločné…
  Veľmi zle zorganizvané a pripravené, neuveriteľne poddimenzované…

  Pí. Pacáková už mala zložiť funkciu hneď po Návrate vody, lebo nedokáže nielen ako tak obstojnú dramaturgiu pripraviť ale ani nič vyprodukovať… Sa čudujem, že tam ešte je… Ale ruka ruku myje…
  Tak či tak, to čo bolo v tomto roku, bol ten najslabší z všetkých predošlých ročníkov… A to je hanba sama o sebe…

 2. Nebolo to až také zlé, mapping na Štátnom divadle sa mi veľmi páčil aj mapping v parku na fontáne bol pekný. Mappingy a svetelné inštalácie by som uvítala aj do budúcnosti v Košiciach.

 3. UMENIE Je fajn

  Boli aj dobre veci, nesúhlasím s vami vtom. A čo sa týka manažmentu tak Pacaková je mladá neskúsená osoba, ktorá zrejme málo videla zo sveta. Z organizačného hľadiska vyprodukovala totálne amaterizmus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>