Polemika v Horákovom Svedectve krvi

svedectvo_titPodujatie je súčasťou Záverečného ceremoniálu EHMK – Košice 2013.

Občianske združenie Košické divadlo a Štátne divadlo Košice stoja za vznikom divadelno-literárnej trilógie Svedectvo krvi, ktorej základom je hra jedného z najvýznamnejších súčasných slovenských dramatikov, Košičana Karola Horáka. Prvá časť trilógie bude mať premiéru 16. decembra 2013 v Historickej budove ŠD.

Svedectvo krvi zobrazuje osudy košických mučeníkov Štefana Pongráca, Mareka Križina a Melichara Grodzieckého, ktorí sa ocitnú v existenciálnej situácii na hranici života a smrti. Príbehy slúžia aj k zobrazeniu našej skutočnosti a súčasnosti. Téma je totiž z dnešného pohľadu chúlostivá. Ľudský a dramatický príbeh, ktorý sa odohral v Košiciach a mal veľkú odozvu v celej Európe, v réžii poľskej režisérky Agnieszky Olsten prináša súčasné moderné divadlo s novým typom herectva, hudbou a spevom. Režisérka javiskovou interpretáciou príbehu vstupuje do umeleckej a literárnej polemiky, ktorá môže osloviť predovšetkým mladé publikum.

Scénu a kostýmy navrhoval Tom Ciller, hudbu napísali Katarzyna Borek a Wojciech Orszewski, choreografie pripravil Tomasz Wygoda. V jednotlivých postavách diváci uvidia Adrianu Ballovú, Petra Orgována, Líviu Dujavovú, Tomáša Dira, Františka Baloga, Eriku Švedovú, Attilu Boczárszkeho a Andreja Palka. Predstavenie, ktoré vzniká s podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, sa po odohraní druhej časti v máji 2014 stane súčasťou repertoáru činohry Štátneho divadla Košice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>