Príbehy kasární očami Petry Římalovej

Petra-and-CharaPočas umeleckej rezidencie v rámci EHMK v Košiciach vytvorila Petra Římalová site-specific dielo, priamo reagujúce na atmosféru prostredia kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark. Do Košíc prišla na začiatku septembra v rámci spolupráce Plzeň 2015 a Košice 2013.

Počas posledných dvoch mesiacov pracovala na téme Kasárne a ich genius loci. Bola súčasťou aj štvrtého ročníka projektu Biela noc/Nuit Blanche 2013, kde vytvorila „Divadlo ľudských stôp“.

Zavŕšením jej rezidencie je videoinštalácia „Príbehy kasární“. Tvoria ju animácie, ktoré vytvorila na základe dokumentov a fotografií priestorov bývalých kasární pred rekonštrukciou.

Skúmala rôzne dokumenty a čerpala z rozhovorov ľudí, ktorí sa stali svedkami doby. Doby, kedy kasárne slúžili vojenským účelom. Umelkyňa nevytvorila len dokument alebo video, ale zachytila realitu. Subjektívnym spôsobom vyjadrila svoje vnímanie miesta a jeho atmosféry. Aj keď obrazy vyzerajú realisticky, vložila do nich veľkú predstavivosť.

Už niekoľko rokov sa venuje prostriedkom 3D modelácie, animácie, videa a ich vzájomnému spojeniu. Tematicky sa zaoberá najmä priestorom – miestami, zo stavu ktorých sa dá vyčítať príbeh ľudí, ktorí v ňom zanechali stopu. Často skúma kategóriu času a následné udalosti, ktoré menia konkrétne prostredie. Rozprávanie pomocou nepriamych spôsobov vyplýva z prepojenia video artu a filmu, ktoré autorku zaujímajú.

Petra Římalová (1982) vyštudovala pod vedením Veroniky Bromovej Nové médiá na Akadémii výtvarných umení v Prahe (2005 – 2011), predtým študovala na Akadémii Miroslava Ondříčka v Písku odbor Obraz v audiovizuálnom diele – kamera (2004 – 2006).

Na jej výstavu sa môžete prísť pozrieť už tento štvrtok. Vernisáž sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku, v suteréne budovy Bravo o 18. hodine. Potrvá do nedele, 27. októbra od 16:00 do 18:00.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>