Prichádza do Košíc, Európskeho hlavného mesta kultúry viac turistov?

(Rádio Regina, 12:00; Žurnál Rádia Regina; 26/07/2013;  Peter Béreš; Zaradenie: z domova)

Jana Zvalová, moderátorka RTVS: “Košice, ako Európske hlavné mesto kultúry, by mali pritiahnuť v tomto roku viac turistov. Tí ktorí pracujú v turistickom ruchu sa sporia o tom, či je návštevníkov mesta viac alebo nie. Naplnili sa očakávania? Praská mesto vo švíkoch?”

 

Peter Béreš, redaktor RTVS: “Kritici argumentujú: Košiciam sa ani zďaleka nedarí napĺňať očakávania prezentované v súvislosti s projektom EHMK.”

 

Ladislav Koran, riaditeľ Mestského informačného centra Košice: “Môžeme sa rozprávať o tom, že sem chodí veľa ľudí, ktorí ráno prídu, večer odídu a vyhovárať sa na  to, že je to nemerateľné. V každom prípade by ale biznis, aspoň v niektorých odvetviach mal poskočiť. To znamená, že pokiaľ hotely nebudú hlásiť to, že majú leto aké ešte nezažili, nemôžeme sa veľmi chváliť tým, že sa naplnil cieľ toho, že v rámci roka 2013 Košice budú naozaj praskať vo švíkoch, čo sa týka cestovného ruchu.”

 

Peter Béreš, redaktor RTVS: “V oficiálnom informačnom centre mesta, návštevníkom centre, hovoria: oproti vlaňajšku sa počet turistov zdvojnásobil. Riaditeľka organizácie Košice turizmus Iveta Niňajová však priznáva, že ide najmä o jednotlivých turistov a počet prenocovaní stúpol len mierne.”

 

Iveta Niňajová, riaditeľka organizácie Košice turizmus: “Máme len čísla za prvých  5 mesiacov, kedy ten nárast bol približne o 11 % viac ako v porovnateľnom období minulého roka. Môžeme byť radi tej návštevnosti ktorá momentálne v meste je, aj keď sú to jednodňoví návštevníci, lebo veríme, že prídu opäť.”

 

Peter Béreš, redaktor RTVS: “Turistov oproti minulým rokom pribudlo aj podľa známeho košického turistického sprievodcu Milana Kolcuna.”

 

Milan Kolcun, turistický sprievodca, Košice: “Ja za takú smerodajnú štatistiku pokladám napríklad Dóm svätej Alžbety a jeho návštevy, pretože ten je asi pre 90 % turistov neobíditeľný a tam bola návštevnosť dvakrát taká vysoká než minulý rok.”

 

Peter Béreš, redaktor RTVS: “Mestu má pomôcť priame letecké spojenie s Londýnom, ale až od 2. polovice septembra.”

 

Iveta Niňajová, riaditeľka organizácie Košice turizmus: “Pokiaľ viem z rozhovorov s leteckou spoločnosťou, momentálny počet kúpených leteniek je vyšší ako očakávaný.”

 

Peter Béreš, redaktor RTVS: “Podľa Ladislava Korana to však na veci veľa nezmení.”

 

Ladislav Koran, riaditeľ Mestského informačného centra Košice: “Ak by tu mali byť podujatia, ktoré by mali prilákať ľudí naozaj z väčších vzdialeností, aj z toho titulu, aby tie Košice raz zažili, tak zatiaľ o takomto podujatí nevieme.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>