Quasars Ensemble: Dvojpotrét – Milhaud & Sørensen

Dátum a čas:
Streda - 10. 04. 2013 - 19:00 - 20:30

Miesto konania:
Múzeum Vojtecha Löfflera


Druhý koncert z cyklu portrétov významných skladateľov  hudby 20. a 21. storočia v rámci série koncertov Quasars Ensemble, rezidenčného súboru Kasární/Kulturpark, predstaví dve výnimočné skladateľské osobnosti svetovej hudby, a zároveň voľne pokračuje v prezentácii Komorných symfónií hudby 20. storočia.

Prvou z nich je najplodnejší predstaviteľ legendárnej šestice členov Parížskej šestky – Darius Milhaud, ktorý v 20. rokoch uplynulého storočia celkom osobito reagoval na Schönbergovu Komornú symfóniu op. 9 nielen prostredníctvom ešte radikálnejšej redukcie symfonického aparátu na jeho sólistické torzo, ale dokonca aj minimalizovaním samotnej dĺžky  trvania takejto kompozície – žiadna zo šiestich viacčasťových Milhaudových Komorných symfónií totiž nepresahuje plochu siedmich minút. Vytvoril tak okrem nespočetných diel pre nové médium komorného súboru aj šesť originálnych, poeticky ladených  komorných symfónií. Prvé tri z nich inštrumentačne zaujímavým spôsobom kombinujú drevené dychové nástroje so sláčikovou skupinou, štvrtá je homogénnym portrétom výlučne sláčikových, piata zasa dychových nástrojov, až napokon v poslednej šiestej, ako vo svojsky poňatej mystickej “vokálnej symfónii” autor k štyrom spevákom priraďuje iba hoboj s violončelom.

Bent Sørensen © Omar Ingerslev

Bent Sørensen © Omar Ingerslev

Druhou osobnosťou, ktorá koncert v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera dokonca poctí osobnou navštevou, je svetoznámy dánsky skladateľ strednej generácie Bent Sørensen, ktorého hudba sa vďaka prístupnej zvukovosti, diatonickému zneniu a poetike krásy prírody, surrealistických prízrakov, či iných podôb scenérie duchovna teší obľube milovníkov hudby na celom svete.

Zároveň sa dokonale snúbi s farebnosťou Milhaudových “minisymfónií”, vznikajúcich takmer so storočným predstihom.

Jeho prítomnosť na koncerte bude nadčasovou alúziou na historické návštevy Bartóka, Prokofjeva či Ysaÿe v Košiciach.


Poloha na mape

Načítanie mapy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>