Projekt EHMK 2013 nekončí, naberá druhý dych

DSC_0796Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 zostane naďalej kultúrne a záverečným ceremoniálom sa  nič nekončí, ale začína sa nová éra – budovať na postavených základoch v zrekonštruovaných a novovytvorených investičných projektoch. Titul zostáva, aj keď v budúcom roku sa ním budú hrdiť ďalšie dve mestá – švédska Umea a lotyšská Riga.

Uplynulý rok bol vykročením na ceste za naplnením posolstva, že kultúra a umenie sú a budú neoddeliteľnou súčasťou multikultúrneho mesta. Je čas hodnotiť, čo sa v rámci projektu EHMK podarilo urobiť pre budúcnosť Košíc.

„Spoluprácu a podiel Košického samosprávneho kraja na projekte EHMK považujeme za najrozsiahlejšiu investíciu a najväčší projekt v dejinách regionálnej samosprávy. Výrazne akceleroval činnosť celého úseku kultúry, cestovného ruchu, ale aj regionálneho rozvoja. V investičnej časti išlo o sedem projektov s celkovým rozpočtom 12 392 371 eur, z toho zdroje z EÚ a štátneho rozpočtu tvorili 9 431 748 eur a vlastné zdroje KSK 2 960 623 eur. Do programovej časti vložil KSK z rozpočtu v rokoch 2010 – 2013 spolu 2 437 000 eur. Zamerali sme sa na program rozvoja kultúrneho turizmu Terra Incognita – Krajina nespoznaná, kde bolo cieľom zvýšiť kvalitu služieb v cestovnom ruchu vytvorením rozšírenej ponuky produktov a služieb najmä na Gotickej, Vínnej a Železnej ceste. Úspech malo 13 top podujatí na rôznych miestach kraja. Budeme v nich pokračovať, kalendár na rok 2014 je už pripravený,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.

Nenávratný finančný príspevok na sedem projektov Ostrovov kultúry bol spolu 9 644 531 eur. Vďaka investičným projektom vzniklo atraktívne prostredie v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea, vo Východoslovenskej galérii, v Bábkovom divadle, na nádvorí Barkóczyho paláca, vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici, v Divadle Thália a v areáli Katovej bašty v Uličke remesiel.

 

 „Rok 2013 sa určite zapíše do bohatej histórie nášho mesta veľkými písmenami a je to najmä zásluha všetkých Košičanov. Dokázali sami sebe, aj celému svetu, že Košice sú úžasné mesto a dokážu zvládnuť aj takýto veľký kultúrny projekt, aký na Slovensku nemá obdobu. Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 uzatvárame naozaj len symbolicky. V skutočnosti budeme v roku 2014 pokračovať v tom, čo sme začali v tomto roku. Chceme rozvíjať cenné medzinárodné partnerstvá, zabezpečíme udržateľnosť kvalitných kultúrnych podujatí a novej kultúrnej infraštruktúry,“ povedal primátor Košíc Richard Raši.

Zdôraznil, že máme nový komplex Kasárne/Kulturpark, prvú halu umenia na Slovensku Kunsthalle, na sídliskách z bývalých výmenníkov nové komunitné centrá v rámci projektu SPOTs, ktorý má veľký ohlas v celej Európe, aj v jej centrále v Bruseli.

DSC_0822„Máme krásne parky, zrekonštruované kamenné kultúrne inštitúcie, je toho skutočne veľa, čo sa nám podarilo v roku 2013. Verím, že budeme spolu ďalej meniť naše mesto k lepšiemu a zhodnotíme tak veľký medzinárodný úspech projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Rok 2013 je ako silný impulz, rok 2014 bude veľkou príležitosťou,“ skonštatoval primátor.

„Košice zaznamenali obrovský boom, čo sa týka premeny kultúrnej infraštruktúry. Vznikli zariadenia úplne nového typu ako Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark a SPOTs, ale uskutočnili sa aj rekonštrukcie existujúcich tradičných kultúrnych inštitúcií v meste,“ hodnotí význam a dosah titulu riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina. Mesto prešlo podľa neho hlbokými transformačnými procesmi, čo možno dokážeme oceniť neskôr, hlavne ich dosah nielen na kultúru, ale aj na ekonomiku mesta  a regiónu.

Umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid vidí veľký úspech projektu EHMK v tom, že boli dokončené všetky investičné projekty a vytvorila sa nová platforma pre komunikáciu v širšom európskom priestore a pre zapojenie aj domácich komunitných projektov v rámci SPOTs. „Projekt priniesol nové, inovatívne formy a festivaly. Najväčším úspechom bude, keď budú v budúcnosti pokračovať také formáty ako Sound City Days,  Biela noc, USE THE CITY, New Dance Days, Trienále súčasného umenia a ďalšie naštartované projekty.“

„Stimulovali sa určité energetické body na kultúrnej mape Európy a je dôležité v tom pokračovať,“ dodal umelecký šéf projektu EHMK Košice 2013. „Zárukou pokračovania rozbehnutých  modelov je príspevková organizácia K-13 – Košické kultúrne centrá (Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark, SPOTs, Amfiteáter), ktorá bude projekt EHMK ďalej zastrešovať a rozvíjať.“

DSC_0826Projekt EHMK Košice 2013 v číslach (2008 – 2013)

–          100 festivalov

–          470 výstav a podujatí vizuálneho umenia

–          250 multižánrových podujatí

–          270 konferencií, prednášok, seminárov

–          270 divadelných a tanečných predstavení

–          360 filmov

–          280 literárnych podujatí

–          770 workshopov

–          20 investičných projektov

–          600 podporených projektov

–          50 podporených kníh, publikácií a časopisov

Text: Kveta Podhorská

Foto: Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>