Prvým ostrovom kultúry je divadlo Thália

Sedem reprezentatívnych ostrovov kultúry pribudne postupne v Košiciach aj vďaka tomu, že metropola východu je v tomto roku Európskym hlavným mestom kultúry.  Prvý z investičných projektov je už dokončený a prvá z otvorených zón už od uplynulého týždňa slúži verejnosti.  Divadlo Thália poskytuje po prestavbe výrazne  lepšie možnosti  na divadelnú produkciu.

Do kvalitnejšej techniky s možnosťou tlmočenia, rozšírenia technickej a diváckej kapacity, divadelného múzea a konferenčnej miestnosti sa z Európskeho regionálneho operačného programu investovalo 415 340 eur.  Projekt spolufinancoval desiatimi percentami štát a piatimi Košický samosprávny kraj, ktorý minul ešte navyše ďalších 20-tisíc eur.

Otvorená zóna umožní dokumentovanie histórie košického divadelného života, organizovanie výstav, besied na témy súvisiace s históriou a súčasnosťou divadelného umenia. Dá priestor a podmienky na organizovanie rôznych medzinárodných festivalov, konferencií a sympózií  i na vystúpenia hosťujúcich umelcov,“ uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková.

thalia_vizualizacia

Národnú kultúrnu pamiatku – Divadlo Thália Színház,  postavili v roku 1933. Pôvodne to bola škola, ku ktorej sa neskôr pristavala telocvičňa.  Maďarské národnostné divadlo ju ako polyfunkčnú sálu využíva od roku 1969. Po rôznych úpravách  a prestavbách budova stále nespĺňala nároky a až súčasná rekonštrukcia priniesla vyhovujúce technické vymoženosti a posunula divadlo na vyššiu profesionálnu úroveň.

Zmodernizovali sa suterénne priestory , ale tiež nadzemné častí  budovy. Upravili sa dispozície, vytvorilo sa technické zázemie. Prestavbou vstupnej haly vznikol multifunkčný priestor, v suteréne galéria, na poschodí  konferenčná miestnosť.  Úpravy predurčujú túto kultúrnu ustanovizeň na organizovanie kultúrno-spoločenských aktivít ako sú festivaly, inscenácie s titulkovaním do cudzích jazykov, konferencie, semináre, workshopy pre deti a mládež, literárne večery, prezentácie mladých autorov, vystúpenia interpretov menšinových žánrov, filmové večery, klubové podujatia.

Košický samosprávny kraj sa podieľa na siedmich investičných projektoch v rámci EHMK 2013, ktoré sú kryté nenávratným finančným príspevkom vo výške 9  644 531 eur. Práce na piatich ostrovoch kultúry sú ukončené. Po vydaní kolaudačného rozhodnutia budú sprístupnené širokej verejnosti.  Dva objekty budú zrekonštruované s malým omeškaním. Východoslovenská galéria má byť hotová do konca apríla a Východoslovenské múzeum o mesiac neskôr. Zdržanie spôsobili archeologické a pamiatkové nálezy a časovo náročné technologické postupy.

Základnou filozofiou projektov je vytvoriť ostrovy kultúry, zmeniť prístup k návštevníkom a ponúknuť im otvorený priestor v okrem spomínaných inštitúciách aj v Bábkovom divadle, na nádvorí Barkóczyho paláca,  vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici či Uličke remesiel, kde v susedstve Miklušovej väznice pribudne Lapidárium a exteriérové prezentácie remesiel.  Hlavným  zámerom investičných  projektov  bolo zveľadiť  jestvujúce  kamenné objekty a vhodne prepojiť  ich interiérové danosti s exteriérovými.

2 Reakcia na Prvým ostrovom kultúry je divadlo Thália

 1. to je naozaj umenie zatepliť a opraviť budovu len do polovice, “nádherne” teraz vyzerá :( to sa môže stať len na Slovensku

 2. Ja tiez nechapem ako sa mozu take veci urobit. Neviem kde to mam napisat tak to napisem tu.
  1. EU dala ohromne peniaze do rozvoja Kosic a regionu , ale samozrejme politici si to tu musia rozdelit a nabalit sa na tom cize na rozvoj nezostava nic.
  2. Tie projekty kt. sa urobili su hrozne – V parkoch ohromne mnozstvo betonu, fusersky urobena robota ( kto to videl aby robotnici dali novu dlazbu, potom ju rozbili a dali znova novu? ) proste jak u debilov.
  3. Ulicka remesiel sa za tie peniaze mohla zrekonstruovat cela ( fasady domov, nova dlazba, osvetlenie…) pritom sa tam dala ta ista dlazba co tam bola a pridalo sa lrn osvetlenie a kamery.
  4. To myslite vazne ze v parku Komenskeho nechate priestor pre syna jedneho z nadludi? To je vrchol aby si politici robili co chcu a robili zo seba Bohov.
  5. V parku Komenskeho je privela strku, nedokoncene chodniky, ziadne kvetini, kriky, trava. Podobne aj na Moyzeske.
  5. V babkovom divadle je znicene , inak nadherne historicke schodisko a nahradene nejakym lacnym (ake maju mozno v zbernych surovinach).
  6. Za tie peniaze ste mohli zrekonstruovat cele hist. jadro mesta, vratit Mlynsky nahon do centra…
  7. Ta pristupova cesta v mestskom parku je akoze co? To vam z toho nie je na grc. Toho kto to navrhol by som zbavil cinnosti, a dal obesit lebo toto je horor. Fakt skuste ist znova na chlebicky do Marseille a pozrite sa aj do mesta ako tam badat zmeny (vsetko sa reonstruuje…).
  8. Tento projekt mohol byt obrovskou prilezitostou pre mesto , no pre nenazranost nasich nadradenych tu budeme mat znicene mesto. Fakt vdaka vam , mam sto chuti sa odtial odstahovat ( radsej ako vidiet to ako sa moje mesto nici) a zabudnut na to ze som tu niekedy zil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>