Reštaurátori dokončili v interiéri Dómu svätej Alžbety v Košiciach väčšinu prác

(Rádio Lumen, 17:30; Infolumen; 18/12/2012;  Mária Čigášová; Zaradenie: z domova)

Júlia Kavecká, moderátorka: “Košičania dostali pekný vianočný darček vo forme čerstvo zreštaurovanej časti interiéru Dómu svätej Alžbety. Reštaurátori v rámci projektu Košice európske hlavné mesto kultúry 2013 dokončili v interiéri väčšinu prác. Zložili lešenie a košický gotická katedrála môže veriacim aj návštevníkom mesta ukázať svoj čerstvo zrekonštruovaný vzhľad. Cieľom projektu, ktorý bude oficiálne ukončený v závere decembra, bola rekonštrukcia severovýchodnej časti bočnej lode nad Rákocziho hrobkou a zreštaurovanie secesnej fresky Apoteóza života Františka II. Rákocziho.”

Mária Čigášová, redaktorka: “Financie na obnovu Dómu sa usiluje zozbierať nezisková organizácia Perly gotickej cesty, ktorú založili spoločne mesto Košice a Farnosť svätej Alžbety. Ako Rádio Lumen informovala manažérka tejto neziskovej organizácie Mária Bartková, doteraz sa im podarilo implementovať 6 projektov zameraných na obnovu Dómu.”

Mária Bartková, manažérka neziskovej organizácie Perly gotickej cesty: “Ten projekt, ktorý sa teraz ukončuje, je z programu cezhraničnej spolupráce Slovensko-Maďarsko. Je to programové obdobie 2007-2013. My sme sa zapojili s projektom s názvom Cesta svätej Alžbety II.”

Mária Čigášová, redaktorka: “Ročne košický Dóm navštívi okolo 20 000 ľudí, vrátane zahraničných turistov. Ako uviedol dekan a farár farnosti František Šándor, bez európskych zdrojov, len zo zbierok veriacich, by nebolo možné uskutočniť tieto reštaurátorské práce.”

František Šándor, dekan, farár Farnosti svätej Alžbety: “Sa veľmi tešíme a viete, je to taká matka všetkých kostolov, lebo je to zároveň katedrálny chrám, hlavné miesto  tu má otec arcibiskup, je to vlastne jeho chrám a viete, že  sa tak hovorí, že kňaz ktorý má v poriadku kostol, tak to je taká jeho vizitka. Čiže zároveň je to takí vizitka nášho arcibiskupa a zároveň celej arcidiecézy.”

Mária Čigášová, redaktorka: “Fresku Zo života Františka II. Rákocziho zreštauroval Peter Gomboš.”

Peter Gomboš, reštaurátor: “V prvom rade očistiť, sčitateľniť skonsolidovať a výtvarne sceliť potom, aby tie miesta, ktoré boli zaniknuté, tak sa doplnili, aby ten celok pôsobil tak, ako to autor zamýšľal v čase jeho vzniku.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>