Sándor Márai v Európskom parlamente

(vucke.sk; 05/12/2012; mm)

Sándor Márai – občan mesta Kassa – Košice, európskeho hlavného mesta kultúry“. Taký bol názov výstavy fotografií, ktorá sa konala pod záštitou slovenského poslanca Európskeho parlamentu Alajosa Mészárosa (SMK/EPP) v bruselskom sídle parlamentu.

Výstava zachytáva život a dielo Sándora Máraiho, potomka saských Nemcov narodeného v Košiciach, ktorý sa stal velikánom maďarskej a svetovej literatúry. “Sándor Márai bol humanista, básnik, spisovateľ, novinár, estét, filozof a mysliteľ. Kassa bolo mesto jeho mladosti a jeho literárnych začiatkov. Často sa k nemu vracal vo svojich nekonečných láskavých spomienkach. Košice sa stali inšpiráciou pre jeho celoživotné dielo,” povedal otváracom prejave poslanec EP Alajos Mészáros. Výstavou chcel zdôrazniť skutočnosť, že budúcoročné európske hlavné mesto kultúry “vždy bolo domovom tolerantnej, inkluzívnej, multikultúrnej a mnohonárodnostnej komunity”.

Maďarský poslanec EP Joseph Szájer (Fidesz/EPP) vo svojom príhovore vyzdvihol, že Sándor Márai bol skutočným európskym občanom: mladé roky strávil v Košiciach (Kassa), potom žil vo Franfurkte, Berlíne, Paríži a Budapešti. Podujatie hudobne sprevádzala skupina Kicsi Hang (Malý hlas) z Dunajskej Stredy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>