Šengenský poludník prinesie špičkové orchestre a zbory

Jubilejný 5. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník – Eurochestries Slovakia, ktorý sa začne v sobotu 29. júna otváracím koncertom v košickom Dome umenia, opäť prinesie na Slovensko špičkové hudobné telesá zo Slovenska,  Poľska, Ukrajiny, Česka a Ruska.

Počas deviatich dní festivalu budú v Košiciach, Vysokých Tatrách, Trebišove, Rozhanovciach a v Lúčke v okrese Rožňava koncertovať Národný mládežnícky orchester VIRTUOSO zo Slovenska, miešaný zbor HARMONIA sliezskej univerzity v poľskom Cueszyne, Komorný súbor sólistov mesta Užhorod z Ukrajiny, Český komorní ansámbel mladých z Prahy a Symfonický orchester Konzervatória z ruského mesta Togliatti.

schengensky poludnik foto

Výnimočným bude festival najmä pre slovenský Národný mládežnícky orchester mladých VIRTUOSO, ktorý vzniká v rámci projektu Nadácie HB Reavis. Ten sa práve na otváracom koncerte festivalu prvýkrát predstaví verejnosti pod taktovkou svojho hlavného dirigenta Igora Dohoviča. „Predstavte si obrovský orchester zložený z talentovaných detí z celého Slovenska. Detí, ktoré by sa za normálnych okolností nikdy nestretli, spojila ich láska k hudbe, hodiny cvičenia na hudobnom nástroji, a možno aj v kútiku duše schovaný sen stať sa niekým, kto sa zapíše do hudobných dejín. Netreba čarovnú paličku. Unikátny hudobný projekt VIRTUOSO túto predstavu premieňa na realitu. Detské a mládežnícke talenty zo základných umeleckých škôl konečne dostanú možnosť ukázať sa svetu v plnej paráde. Osem detských orchestrov, sformovaných v každom krajskom meste, sa spojí do jedného veľkého 64 – členného Národného mládežníckeho orchestra,“ charakterizuje orchester oficiálna webstránka nadácie.

Miešaný zbor HARMONIA vedený dirigentkou Izabelou Zieleckou – Panek je pokračovateľom tradície Zborového združenia mesta Cieszin, ktoré vzniklo pred viac ako 100 rokmi, v roku 1908. Členmi zboru sú študenti a absolventi Sliezskej univerzity v Cieszyne. Počas svojej histórie získal zbor množstvo významných ocenení po celom svete a patrí do širšej svetovej špičky v kategórii zmiešaných zborov. Jeho repertoár tvoria diela svetovej a poľskej hudby rôznych historických období. Zbor sa predstavil v celej Európe, ale aj v ďalekej Kóree či Tajwane.

Komorný súbor sólistov mesta Užhorod vznikol len pred tromi rokmi, ale veľmi rýchlo si získal veľkú popularitu na celej Ukrajine. Členmi súboru sú študenti a absolventi konzervatórií a hudobných škôl. Repertoár súboru tvoria skladby všetkých žánrov a období. Súbor sa špecializuje na prezentáciu ukrajinskej tvorby. V decembri 2012 získal 1. miesto a titul laureáta III. Medzinárodnej súťaže inštrumentálnych súborov Dmytra Bortňanského v Kyjeve, čo je jeho doteraz najväčší úspech. Dirigentkou súboru je Olena Korolenko.

Český komorní ansámbel mladých o.p. s. založil v roku 2011 študent dirigovania a spevu na Pražskom konzervatóriu Josef Štefan. Zámerom bolo vytvorenie priestoru pre mladé talenty, teda teleso, ktoré bude dosahovať vysokú hudobnú, profesionálnu a kultúrnu úroveň, a zároveň bude poskytovať svojim členom ďalšiu potrebnú prax. Členmi súboru sú mladí profesionáli, ktorí sú ako sólisti často oceňovaní na prestížnych súťažiach. Repertoár súboru tvoria diela klasickej hudby od 16. do 19.storočia.

Orchester založil v roku 1998 zakladateľ a doteraz jediný riaditeľ Konzervatória v Togliatti Evgeny Prasolov. Jeho členmi sú študenti a absolventi školy. Orchester pravidelne účinkuje na festivaloch nielen v Rusku, ale aj v celej Európe. Je známy organizovaním  tematických koncertných programov a v repertoári má skladby velikánov ruskej a svetovej hudby z rôznych historických období. Orchester je známy svojim profesionálnym a vyváženým zvukom a patrí medzi najpopulárnejšie symfonické orchestre v regióne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>