Slovenské architektky sa idú inšpirovať do Rotterdamu

V rámci projektu EHMK 2013 Kreatívna ekonomika vycestovalo do krajín Európskej únie na mesačné stáže od roku 2011 už 26 mladých ľudí z rôznych oblastí kreatívneho priemyslu – filmári, dizajnéri alebo grafici. Do holandského Rotterdamu sa teraz chystajú aj dve mladé architektky Ľuba Koľová a Lenka Kormaníková z Košíc, ktorých projekt pod názvom FUNtasy zvíťazil v konkurencii ďalších ôsmich záujemcov.

rott-01

„Keďže obidve máme skúsenosť s architektúrou, pred vysokou školou sme o architektúre nemali až takú jasnú predstavu, chceli by sme práve toto zmeniť, chceli by sme, aby sa verejnosť viac dozvedela o kreativite, predstavivosti, o architektúre už aj v skoršom veku. Čiže začať treba pri deťoch,“ uviedla Ľuba Koľová, spoluautorka projektu.

rott-111V druhej časti projektu by chceli mladé architektky priblížiť svoj odbor aj dospelým. Podľa druhej spoluautorky projektu Lenky Kormaníkovej: “S umením by sme sa mali stretávať aj bežne na ulici, teda vo verejnom priestore. Chceli by sme to dosiahnuť prostredníctvom interaktívnych výstav. Našou inšpiráciou je Holandsko“.

Práve v rotterdamskej kreatívnej fabrike budú môcť svoj projekt dopracovať. Cieľ projektu približuje manažér pre kreatívnu ekonomiku Košice EHMK 2013 Michal Hladký„Našim zámerom je, aby tí ľudia získali zahraničnú skúsenosť, získali nových partnerov, nové pohľady na vec. Možno tam nájdu riešenia, s ktorými sa nestretli na Slovensku alebo nemali možnosť stretnúť sa s nimi. A pre nás je najdôležitejšie, aby túto skúsenosť doniesli späť do Košíc.“

Doposiaľ bol projekt zameraný na export našich kreatívnych ľudí. Po dokončení Kasární/Kulturparku by sa to však malo zmeniť a do Košíc by mohli prichádzať naopak mladí kreatívci z celej Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>