Steel Park už otvorený pre vedychtivú mládež

Dnes bolo oficiálne otvorené zábavno-technické centrum Steel Park, ktoré vzniklo na podporu kreativity v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je výsledkom spolupráce mesta, hutníckej firmy U. S. Steel Košice a troch akademických inštitúcií – Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej akadémie vied a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

 IMG_1466 kopírovat

Zámerom tvorcov je popularizovať kreatívnou formou vedné disciplíny a technicky orientované školy medzi mladou generáciou. Ojedinelá expozícia, určená pre deti od siedmich rokov, zahŕňa na troch podlažiach pri celkovej výstavnej ploche 800 m2 viac než 50 exponátov. Návštevníci sa v prostredí továrne zoznámia nielen s „príbehom ocele“, ale môžu si viaceré fyzikálne procesy aj sami vyskúšať – ťažiť suroviny v interaktívnom pieskovisku, použiť geologický vrták, prechádzať lávkou v magnetických topánkach, separovať kovový odpad ovládaním elektromagnetického žeriavu či vytiahnuť sa vlastnou silou vo vertikálnom šplhadle. Čaká na nich aj robotický futbal, hovoriace kľučky, 3D kino a mnoho ďalších originálnych exponátov, podnecujúcich kreativitu a rozširovanie vedomostí, ale aj zodpovednosť za svoju bezpečnosť a ochranu životného prostredia.

Symbolické logo kreatívnej fabriky odovzdal primátorovi mesta Richardovi Rašimu prezident železiarní George F. Babcoke, ktorý pri tejto príležitosti povedal: „Príbeh ocele sa môže odohrávať len v meste, ktorého identita je spojená s výrobou oceľových produktov. Steel Park je dnes pripravený na život ako živý organizmus, ktorý bude reagovať podľa toho, ako sa Košičania tohto príbehu chopia. Steel Park je výkladnou skriňou kreativity a schopností ľudí z Košíc. Nikdy nebude úplne dokončený, stále bude čo dopĺňať, pretože stále bude niečo, čo dnes nepoznáme, čo bude ešte len objavené v umení, aj v technike“. Odovzdanie expozície mestu Košice sa konalo za prítomnosti podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, predsedu KSK Zdenka Trebuľu, predstaviteľov akademických inštitúcií, aj EHMK.

Kreatívna fabrika Steel Park v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach je pre verejnosť otvorená každý deň od 14. do 18. hodiny, školy či iné väčšie skupiny si však na základe rezervácie môžu dohodnúť aj návštevu v čase od 9. do 13. hod. Vstup detí do 15 rokov je možný iba v sprievode dospelej osoby. Aktuálne informácie sú dostupné na webovej stránke www.steelpark.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>