Transparency International: „Košice môžu byť v zverejňovaní zmlúv vzorom iným mestám“

Unikátny systém zverejňovania zmlúv, objednávok a faktúr v Košiciach oceňuje aj Transparency International Slovensko. Jednoduché a prehľadné vyhľadávanie pre občana, automatické radenie objednávok a faktúr k zmluvám radí naše mesto medzi najtransparentnejšie na Slovensku.

Súčasné riešenie zverejňovania povinných dokumentov poskytuje komfort pri vyhľadávaní údajov podliehajúcich verejnej kontrole. Zároveň zverejňujeme aj informácie nad rámec zákona. Údaje sú zobrazované v prehľadnej forme a dostupné sú aj väzby medzi dokladmi – prepojenie objednávky, zmluvy na faktúru. Rovnako poskytuje možnosť užívateľského exportu zverejnených údajov do formátu XML. Systém sme doplnili aj  ďalšími zoznamami: automaticky zverejňovaný zoznam daňových dlžníkov, zoznamy zdaňovaných psov rovnako s automatickou aktualizáciou všetkých zverejňovaných záznamov.   Organizácia Transparency International Slovensko na svojom facebookovom profile ocenila košické riešenie a odporučila Košice ako vzor pre iné mestá na Slovensku: „Košice v októbri spustili systém, aký je na Slovensku raritou –  k zmluvám sú automaticky radené aj príslušné objednávky a faktúry, takže si viete pozrieť aj plnenie a finančné toky. Nehovoriac o tip top vyhľadávaní či sťahovaní si údajov. Tešíme sa a odporúčame Košice ako vzor aj iným mestám.“ „Je pre nás dôležité, aby verejnosť vedela jednoducho kontrolovať hospodárenia mesta s verejnými prostriedkami. Tento unikátny systém, ktorý si zaslúžil uznanie aj od Transparency International, je odkazom pre všetkých, že nemáme čo skrývať. S občanom chceme hrať fér. Teší ma, že sú Košice dávané za vzor,“ komentoval systém zverejňovania dokumentov primátor Richard Raši. V budúcnosti chceme do systému pridávať aj ďalšie informácie, ktoré umožnia kontrolu nad hospodárením mesta pre širokú verejnosť. Pripravujeme RSS kanály na odber informácií a rozšírenie zverejňovania povinných dokumentov pre organizácie so zriaďovateľskou pôsobnosťou Mesta Košice. Pribudne aj optimalizácia zobrazenia údajov pre smartfóny a tablety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>