Újpalota je sídlisko v pohybe

V sobotu predstavili vo Výmenníku Štítová výstavu Budapešť XV – sídlisko v pohybe. Išlo hlavne o  mestskú časť  Új palotu, ktorá prešla v posledných rokoch veľkými zmenami.

Výstavu otvorila generálna konzulka Maďarskej republiky Cimbalmos Molnár Éva, po ktorej sa ujal slova starosta pätnásteho obvodu Budapešti László Tamás . Začal maďarským príslovím, ktoré hovorí, že nápad nie je kultúra, pretože samotný nápad bez jeho realizácie nemá zmysel.

Új palota znamená v maďarčine nový palác a László Tamás hovoril so zanietením architekta o viacerých projektoch, ktoré by mali poslúžiť prosperite tejto mestskej časti. Moderná nemocnica pre približne 20 000 pacientov, komunitné záhrady, nové detské ihriská či rekonštrukcia tržnice. To všetko sú už postavené alebo naplánované stavebné projekty tohto takmer 40-tisícového sídliska.

Ambicióznym projektom je aj Špirálový dom, ktorý sa má stať z obchodného centra sociálnym. Pôsobiť by tu mala dobrovoľnícka organizácia, centrum pre pomoc rodinám či centrum pre pomoc mladým nezamestnaným, pretože miera nezamestnanosti tejto skupiny je v Maďarsku až 20 percent.

Vernisáž výstavy oživila folklórna skupina Szilás, ktorá po vianočnej kolede priniesla s obrovským elánom aj ukážku maďarského ľudového tanca.

Výstavu si môžete pozrieť vo Výmenníku Štítová 19.12. a 14.1.  medzi 16:00 až 18:00 hod.

Fotogaléria:

Foto: Katarína Hudačinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>